Karta SD to urządzenie dobrze znane każdemu z nas. Ich wykorzystanie może być bardzo szerokie – karty pamięci znajdziemy w smartfonach, aparatach, kamerach i wielu innych sprzętach elektronicznych. Warto pamiętać o tym, że w świecie technologii często pojawiają się jakieś nowinki. Dotyczy to nawet kart pamięci, które w ostatnich latach znacznie zwiększyły swoje parametry. Zastanówmy się więc: jaki wybór ma obecnie osoba, która chciałaby kupić kartę pamięci?
Karta SD – jaką może mieć pojemność?
Zdecydowanie jednym z najważniejszych parametrów, jaki może mieć karta SD, jest jej pojemność. Najczęściej wyraża się ją w gigbajtach (GB). Im więcej GB posiada nasza karta pamięci – tym lepiej dla nas. Dzięki temu będzie mogła zmieścić na swojej powierzchni większą ilość naszych plików lub pliki o bardzo dużym rozmiarze, jak chociażby nowe gry czy filmy o wysokiej rozdzielczości.
Istnieje łatwy sposób, który pomoże nam oszacować, jaką pojemność ma karta pamięci, na którą spoglądamy w sklepie. Wraz z rozwojem technologii pojawiły się nowe sposoby zapisu danych na kartach, dzięki czemu nowe typy kart SD zaczęły oferować coraz większe pojemności. Standardowa karta SD może zmieścić jedynie 2GB – w dzisiejszych czasach ta ilość jest co najmniej mało imponująca. Jakie są inne rodzaje kart i ich pojemności?
- Karta SDHC – pamięć dostępna na tej karcie pamięci to od 4 do 32GB.
- Karta SDCX – ta
- karta SD
- oferuje największą pojemność – od 64 do… 2000GB.
Karta SD czy MicroSD?
Chociaż przeważnie na jeden i drugi typ kart mówi się po prostu karta SD, to rozróżnienie pomiędzy klasycznym SD a MicroSD może być kluczowe przykładowo dla posiadaczy smartfonów. Klasyczna karta SD ma wymiary 24 x 32 x 2.1 milimetrów, natomiast karta MicroSD jest znacznie mniejsza. Jej rozmiar to tylko 11 x 15 x 1 milimetrów.
Dzięki tej miniaturyzacji karty MicroSD stosuje się we wszystkich urządzeniach, gdzie nie ma miejsca na większą kartę SD. Zazwyczaj są to smartfony, ale przykładów możliwych wykorzystań mniejszego wariantu karty może być więcej.
Karta SD – kompatybilność ze sprzętem
Zanim kupimy kartę SD, musimy jeszcze zastanowić się, czy sprzęt, w którym mamy zamiar ją używać, będzie w stanie ją poprawnie obsłużyć. Niektóre urządzenia elektroniczne mają swój określony limit i nie obsłużą kart o większej pojemności. Dotyczy to zarówno smartfonów, jak i innych sprzętów.
Zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę. Zakup nawet największej karty SD na niewiele się nam zda, jeśli nie będzie ona kompatybilna z naszym urządzeniem.
Klasa szybkości karty SD
Każda karta SD ma określoną prędkość zapisu i odczytu plików, który określa się za pomocą klasy szybkości. Podstawowe z nich określa się numerami 2, 4, 6 i 10, gdzie każda cyferka odpowiada ilości MB na sekundę. Przykładowo karta pamięci o klasie 10 będzie w stanie wysyłać i odbierać pliki z prędkością 10MB/s.
Ulepszonym standardem szybkości są oznaczenia UHS. Nie oferują one stałej prędkości przesyłu danych, jednak informują nas o ich prędkości maksymalnej. W przypadku najwyższego standardu UHS, czyli UHS III, pliki można wysyłać i odbierać z prędkością ponad 600 MB/s.
Artykuł powstał we współpracy z Samsung