druk uv

Szyldy, listwy cenowe, case’y do smartfonów, akcesoria biurowe… To tylko kilka przykładów obrazujących do czego stosuje się druk UV. Ta wszechstronna technika umożliwia naniesienie obrazu na niemal każdy materiał. Zastanawiasz się, na czym polega ta metoda i jakie daje możliwości? W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje o druku UV!

Pod względem działania, metodę druku UV można porównać do zwykłego druku atramentowego. Z tą różnicą, że zamiast klasycznego tuszu rozpylana jest mieszanina ciekłych polimerów. Po naniesieniu na materiał zostają one utwardzone światłem UV, dzięki czemu stają się wyjątkowo trwałe.

Powstały w ten sposób nadruk ma formę cienkiego plastiku, odpornego na czynniki zewnętrzne. Woda i zmienne warunki atmosferyczne nie robią na nim wrażenia. Dlatego za pomocą technologii UV przygotowuje się m.in. szyldy, bannery czy oznaczenia podłogowe.

Jakie możliwości daje druk UV?

Trwałość, jaką zapewnia ta nowoczesna technologia to główny powód, dla którego wykorzystuje się ją w tworzeniu elementów i przedmiotów narażonych na działanie licznych czynników zewnętrznych, takich jak intensywne światło, czy wilgoć. Ogromną zaletą jest również fakt, że podczas druku tą metodą nie wytwarzają się szkodliwe substancje i zapachy. Dzięki temu przedmioty stworzone w ten sposób mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno na otwartej przestrzeni, jak i w zamkniętych pomieszczeniach.

druk uv zastosowanie

Druk UV umożliwia naniesienie obrazu bezpośrednio na materiale. Sprawia to, że proces drukowania jest prosty i szybki. Nie wymaga zastosowania papierów i folii transferowych, jak w przypadku pośrednich technik druku, np. druku sublimacyjnego.

Nie bez znaczenia jest również możliwość drukowania w szerokim zakresie formatów. Za pomocą druku UV obrazy można nanosić z powodzeniem na małe przedmioty o nieregularnym kształcie, jak i na te o większej powierzchni, np. płyty meblowe. Ograniczeniem jest tutaj jednak wysokość materiału – powinien być on dość płaski. Związane jest to z budową drukarki UV i zależy od konkretnego modelu urządzenia.

A co z jakością?

Tu również ciężko doszukiwać się wad. Technika ta pozwala uzyskać wysokiej jakości wydruki. Kolory są dobrze odwzorowane i nasycone, a obraz wyrazisty i o wysokim kontraście. Wiele zależy oczywiście od użytego tuszu, jednak z reguły promieniowanie UV dobrze utrwala wydruk i zabezpiecza przed szybkim blaknięciem.

druk uv kolory

Pewnie zastanawiasz się teraz czy druk UV ma w ogóle jakieś wady? Tak, jak każda metoda, ta również ma swoje słabe strony. Nie ma ich jednak wiele i nie są one raczej związane z samym nadrukiem, a… z kosztami. Ceny maszyn do druku UV są dość wysokie, za dobrej jakości tusze polimerowe również trzeba sporo zapłacić. Technologia ta jednak wciąż się rozwija i zyskuje popularność, dlatego można się spodziewać, że z biegiem czasu koszt druku UV nieco się obniży.

Druk UV – do czego można go wykorzystać?

Możliwość bezpośredniego nanoszenia obrazu i uniwersalność to niewątpliwe zalety tej techniki, dzięki którym nadruk UV można wykonać niemal na każdej płaskiej powierzchni. Metoda ta umożliwia drukowanie m.in. na takich materiałach, jak:

  • szkło,
  • drewno,
  • plexi,
  • płyty MDF,
  • PVC,
  • akryl,
  • ceramika,
  • aluminium,
  • folie,
  • papier,
  • tkaniny.

nadruk uv

Druk UV jest szeroko wykorzystywany w branży reklamowej. Z jego pomocą wykonuje się szyldy, oznaczenia i bannery w różnych rozmiarach, czy tzw. ścianki fotograficzne. Służy także do nadruku logo na gadżetach firmowych i innych personalizowanych przedmiotach, takich jak długopisy, magnesy, zapalniczki, torby, notesy, case’y do smartfonów itp.

Nadruk UV to jednak nie tylko reklama. Technika ta jest doceniana i coraz szerzej wykorzystywana w innych branżach. Przygotowuje się w ten sposób np. kolorowe oprawki okularów, puzzle, tablice informacyjne a także… oznaczenia dla niewidomych (wielowarstwowe nałożenie tuszu polimerowego).

Trzeba w tym miejscu wspomnieć także o branży meblarskiej i wykończeniowej. Dzięki możliwości wydruku na drewnie, szkle czy płytach PCV powstają takie produkty, jak fronty meblowe, grafiki, płytki i klosze lamp.

druk uv wykorzystanie

Druk UV, czyli uniwersalność, trwałość i dobre odwzorowanie kolorów

To właśnie te zalety sprawiają, że technika druku UV bywa określana jako rewolucyjna. Zapewnia bowiem wszystko to, czego oczekuje się od nowoczesnych technologii druku. Powstały obraz jest kontrastowy, trwały i odporny na czynniki środowiskowe. Drukarka UV pozwala nanieść go zarówno na małe nieregularne przedmioty, jak i na duże płyty i bannery. Dzięki wbudowanej lampie LED, nadruk zostaje od razu utrwalony, co skraca czas całego procesu. Wiele osób zwraca również uwagę na aspekt ekologiczny – obrazy drukuje się z wykorzystaniem farb bezrozpuszczalnikowych.

Poza wysoką ceną i powierzchnią, jaką trzeba przeznaczyć na maszyny, ciężko doszukać się większych wad tej techniki. Dlatego druk UV jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych metod tworzenia nadruków. W związku z tym możemy się spodziewać jego szybkiego rozwoju w kolejnych latach, co stworzy jeszcze więcej możliwości w wielu branżach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj