monitor do biura

Praca biurowa bardzo często wymaga nieustannego korzystania z monitora. Żeby jednak było to komfortowe i wygodne, potrzebne jest odpowiednie urządzenie. Wybrać monitor szerokokątny, a może standardowy? Sprawdź, na jakie parametry trzeba zwrócić uwagę, by wybrać odpowiednie urządzenie do pracy biurowej.

Zapotrzebowanie branży

Praca biurowa może mieć bardzo szeroki charakter. Znajdziemy tu zarówno księgowych, analityków, pracowników administracji, hurtowni czy sklepów. Każda z tych branż może mieć całkowicie inne wymogi, jeśli chodzi o właściwości monitorów, ponieważ korzysta z zupełnie innych aplikacji czy narzędzi.

Monitor szerokokątny czy standardowy?

Czy proporcje ekranu mają znaczenie w przypadku wykonywania pracy biurowej? Okazuje się, że tak. Wszelkie branże związane z handlem – zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe – mogą spokojnie korzystać ze standardowych monitorów 16:9. Z kolei monitory szerokie sprawdzą się w biurach księgowości. Praca z arkuszami kalkulacyjnymi ciągnącymi się na wiele kolumn wymaga dużej widoczności wszerz. Monitor szerokokątny może być więc świetnym rozwiązaniem. Tym bardziej, że niektóre modele dają możliwość obrotu ekranu w pionie. Wówczas nawet, gdy mamy do czynienia z dużą liczbą wierszy czy przeglądamy długie dokumenty, będziemy mogli robić to wygodnie na pionowym ekranie.

Praca samodzielna czy zespołowa?

Ostatnio coraz większą popularnością zdają się cieszyć monitory z zakrzywionym ekranem. Czy jednak monitor 4K zakrzywiony sprawdzi się w pracy zespołowej? No niekoniecznie. Zakrzywienie sprawia, że osoby stojące z boku ekranu mogą mieć dużo mniejsze pole widzenia, a dodatkowo mogą widzieć bardziej zniekształcony obraz. Monitor 4K zakrzywiony może więc sprawdzić się jedynie wtedy, gdy pracujemy sami. Jeśli z kolei przy monitorze często pracuje kilka osób, by np. omówić strategię działania czy podsumować statystyki, wówczas trzeba wybrać takie urządzenie, które ma szerokie kąty widzenia, np. ekrany z matrycą VA.

Ergonomia pracy

Odpowiedni monitor do pracy powinien także mieć możliwość regulacji wysokości monitora, tak aby praca z nim była całkowicie wygodna. Ważna jest nie tylko regulacja wysokości, ale także kąta pochylenia i kąta obrotu. Przykładowo monitor 5K ViewFinity S9 posiada wszystkie te opcje regulacji. Co więcej, ekran można obrócić nawet o 90 stopni, by przeglądanie dłuższych arkuszy było jeszcze wygodniejsze.

Na ergonomię pracy składają się również funkcje wpływające na ochronę oczu. W przypadku wspomnianego już monitora 5K Samsung możemy liczyć na tryb Eye Saver, czyli ograniczenie emisji niebieskiego światła, a także FlickerFree – redukcję migotania. Ponadto monitor ma powłokę antyrefleksyjną, która zmniejsza odbicia światła, oferując większy komfort dla oczu. Warto wspomnieć, że posiada też standard mocowania VESA, dzięki któremu możemy przymocować go do ściany, pozostawiając więcej przestrzeni na biurku.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj