Wraz z popularyzacją pracy zdalnej coraz większe znaczenie zyskuje monitoring komputerów pracowniczych. Co warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź!

Monitoring komputera pracownika – czy to legalne?

Wielu pracodawców zastanawia się, czy monitoring komputerów pracowników jest działaniem legalnym. Warto wiedzieć, że takie postępowanie jest legalne, ale pod warunkiem przestrzegania kilku ważnych zasad:

  • Przed wdrożeniem systemu monitorującego należy poinformować podwładnych, że firma zamierza wprowadzić program do monitorowania komputerów służbowych, a także ujawnić cel i sposób monitorowania;
  • Monitoring komputera pracownika nie może dotyczyć czytania prywatnych wiadomości mailowych – nawet jeżeli zostały one wysłane z firmowej poczty;
  • Monitoring nie może naruszać tajemnicy korespondencji oraz dóbr osobistych pracowników zgodnie z art. 223 Kodeksu Pracy.

Monitorowanie komputera pracownika – korzyści dla pracodawcy

Istnieje wiele powodów, dla których firmy decydują się na rozwiązanie, jakim jest kontrola komputera pracownika. W przypadku pracy biurowej takie rozwiązanie może przynieść pracodawcom wiele korzyści, do których należą przede wszystkim:

  • Analiza czasu pracy i produktywności pracowników – dzięki systemom monitorującym pracodawca może określić faktyczną ilość przepracowanych godzin. Możliwa jest także kontrola aktywności pracownika w czasie pracy i wgląd do odwiedzanych przez niego stron i aplikacji.
  • Poprawa bezpieczeństwa i kontrola legalności oprogramowania w firmie – decydując się na zainstalowanie oprogramowania monitorującego, możesz mieć pewność, że poufne dane firmowe są bezpieczne. System blokuje nieznane urządzenia USB oraz analizuje zainstalowane aplikacje pod kątem ich legalności i produktywności.

Systemy do monitorowania komputera – zaufaj profesjonalistom

Wybór odpowiedniego systemu do monitorowania aktywności pracowników nie jest łatwym zadaniem. W procesie poszukiwania idealnego oprogramowania warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Funkcje – sprawdź, jakie opcje oferuje dane narzędzie i czy są one dopasowane do indywidualnych potrzeb Twojej firmy. Dla niektórych ważne może być monitorowanie aktywności w sieci, dla innych – rejestrowanie kliknięć myszką itd.
  • Przyjazny interfejs – ważne, aby oprogramowanie było intuicyjne i wygodne w obsłudze.
  • Wsparcie techniczne – warto się upewnić, czy wybrana firma oferuje możliwość wsparcia technicznego przez telefon/e-mail.
  • Bezpieczeństwo – systemy do monitorowania zbierają i przechowują spore ilości informacji (w tym dane poufne). Zanim więc zdecydujesz się na wybór konkretnego oprogramowania, sprawdź, czy oferuje ono bezpieczne przechowywanie zebranych danych. Jeśli zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie firmowych informacji, skorzystaj z oprogramowania ITManager.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj