Czy opłaca się w dzisiejszych czasach kupować komputer przenośny z „drugiej ręki”? Jeśli tak, to gdzie kupić używany laptop, aby był on sprawny i posłużył nam jeszcze kilka lat? Odpowiedź na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Laptop – kto dziś wyobraża sobie funkcjonowanie bez tego przenośnego urządzenia? Świat pędzi do przodu, ludzie coraz więcej i coraz dalej podróżują jednocześnie pracując. Nie ma się więc co dziwić, że obecnie laptop w każdym domu to coś tak powszechnego, jak pralka, lodówka czy piekarnik. O tym, że to urządzenie jest niezbędne w codziennym funkcjonowaniu przekonaliśmy się w trakcie trwania pandemii. Gdy niemalże cały świat przeniósł się do internetu, okazało się, że bez laptopa trudno było nawet uczestniczyć dzieciom w lekcjach.

O powszechności tego urządzenia świadczą też jego ceny. Te najbardziej podstawowe modele zaczynają się już od około 1500 zł. Za drugie tyle, czyli 3000 jesteśmy w stanie kupić już całkiem przyzwoicie działający sprzęt, który doskonale sprawdzi się przy przeglądaniu internetu, oglądaniu filmów czy wykonywaniu prac biurowych. Czy w takiej sytuacji opłaca się kupować używany laptop?

Jak kupić używany laptop?

Oczywiście, że tak, tylko trzeba robić to z głową. W takich sytuacjach warto mieć przy sobie kogoś, kto ma chociaż minimalne pojęcie o laptopach i będzie w stanie „wyłapać” istotne usterki, które świadczą że sprzęt szybko „padnie”. Taka osoba jest szczególnie pomocna, gdy kupujemy używane laptopy od osób fizycznych, które nie dają np. gwarancji na urządzenie.

Zupełnie inaczej jest, gdy decydujemy się na zakup poleasingowego komputera przenośnego. Najczęściej firmy, które specjalizują się w sprzedaży używanych laptopów, dają gwarancję na sprzęt. Dzięki temu mamy większą pewność, że w nasze ręce wpadnie urządzenie, które działa.

Ponadto, komputery przenośne, które trafiają do sprzedaży poleasingowej często są mniej wyeksploatowane. Chodzi o to, że nierzadko jest to sprzęt np. biurowy, o którego w firmie się bardziej troszczono. Poleasingowe laptopy dają pewność, że nie korzystał z nich nastolatek, któremu urządzenie spadało na podłogę.

Kupowanie używanego laptopa online. Czy to ma sens?

Używane laptopy można także kupić online. W takich sytuacjach oczywiście narażamy się na większe ryzyko, iż trafi do nas niesprawny sprzęt, ponieważ nie możemy go nawet włączyć, aby sprawdzić czy działa. Jak więc zminimalizować w takiej sytuacji zagrożenie? Przede wszystkim musimy poprosić sprzedającego o bardzo dobre zdjęcia matrycy zarówno z włączonym, jak i wyłączonym systemem.

Kolejnym krokiem może być rozmowa online, w której sprzedający zaprezentuje czy oferowanym przez niego używanym laptopie działają m.in. porty USB, czy ładowarka. Warto też poprosić o dowód zakupu urządzenia. Może to być paragon, faktura, e-mail czy jakikolwiek inny dokument potwierdzający, że sprzęt pochodzi z legalnego źródła.

Używane laptopy – podsumowanie

Teraz, gdy wiesz, jak kupić używany laptop, możesz spokojnie udać się na zakupy, zarówno stacjonarne, jak i online. Jeśli do tematu podejdziesz z głową, możesz trafić na prawdziwą perełkę w dobrej cenie, która posłuży Ci na lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj