monitory gamingowe

Współcześnie gry oferują jeszcze więcej rozrywki i realizmu niż kiedyś. Zaawansowane tytuły gier mają jednak odpowiednie wymagania sprzętowe. Choć gracze najczęściej zwracają uwagę przede wszystkim na komputer i jego podzespoły, to właśnie monitory gamingowe są w stanie zapewnić nam jeszcze lepsze wrażenia z rozgrywki. Warto spojrzeć przede wszystkim na częstotliwość odświeżania ekranu w monitorze. Jakie ma ona znaczenie?

Częstotliwość odświeżania ekranu – co to właściwie jest?

Częstotliwość odświeżania ekranu oznacza nic innego, jak liczbę klatek, które wyświetlane są na monitorze w trakcie jednej sekundy. Przykładowo, jeśli posiadasz monitor gamingowy 144 Hz, to jest on w stanie wyświetlić i obsłużyć aż 144 obrazy w trakcie sekundy. Parametr ten ma wpływ przede wszystkim na płynność obrazu. Choć w teorii ludzkie oko nie zauważa braku płynności obrazu już przy 25 Hz, nie oznacza to wcale, że wartość ta jest dobra dla naszego wzroku. Ekrany z częstotliwością odświeżania mniejszą niż 50 Hz mogą się bowiem przyczyniać do migotania ekranu, a w konsekwencji do szybszego męczenia wzroku oraz bólów głowy*.

Częstotliwość odświeżania ekranu powinniśmy dobrać nie tylko pod względem naszego zdrowia, ale też ze względu na przeznaczenie monitora. Monitor dla gracza będzie wymagał wyższych wartości tego parametru niż np. monitor do pracy biurowej.

Monitory gamingowe – jaką powinny mieć częstotliwość odświeżania ekranu?

Choć w przypadku zastosowań biurowych wartości na poziomie 60-75 Hz będą wystarczające, nieco innych liczb będą wymagały monitory gamingowe. Z pewnością zauważyłeś, że najnowsze modele osiągają dużo wyższe wartości, których w teorii ludzkie oko nie jest w stanie obsłużyć. Przykładowo monitor gamingowy 165 Hz polecany jest szczególnie do bardziej wymagających gier. Ale jak te wartości wpływają na nasz odbiór wizualny?

Przeglądanie internetu czy odtwarzanie zdjęć to nie to samo, co granie w niezwykle szczegółowe gry z grafiką 3D. Wysokiej jakości obraz wymaga dużej częstotliwości odświeżania ekranu właśnie po to, by gra była płynna i nie miała żadnych opóźnień. Monitor gamingowy 240 Hz, np. Odyssey Neo G9, wraz z wysoką częstotliwością odświeżania ekranu oferuje czas reakcji 1ms** i mniejsze rozmycie w porównaniu z modelami z dłuższym czasem reakcji i mniejszą częstotliwością odświeżania . Dzięki temu możesz jeszcze szybciej i z większą precyzją zareagować, by osiągnąć jak najlepsze wyniki w grze.

Monitor gamingowy 165 Hz, 144 Hz czy 240 Hz – który wybrać?

Monitor gamingowy 144 Hz obecnie jest już standardem, jeśli chodzi o monitor dla gracza. Może on obsłużyć dynamiczne strzelanki czy bardziej zaawansowane gry z dużą dynamiką, by zaoferować nam niezwykle płynny obraz. Jest to szczególnie przydatne, gdy gramy w gry online typu RPG i chcemy znać dokładne położenie przeciwnika. Czy jednak jest jakaś różnica między modelem 144 Hz a monitorem gamingowym 240 Hz? Okazuje się, że tak. Kluczowe znaczenie ma jednak to, co chcemy wyświetlać na ekranie. Jeśli jedynie przeglądamy strony internetowe, różnicy nie zauważmy. Jednak w grach e-sportowych czy tytułach o dużo większej dynamice, takich jak CS:GO czy Fortnite, różnica będzie zauważalna. Większa częstotliwość odświeżania to szansa na zwiększenie przewagi nad przeciwnikiem.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

* Kowalska M., Zejda J.E,  Bugajska J., Braczkowska B., Brożek G., Malińska M., Dolegliwości ze strony narządu wzroku u pracowników biurowych zatrudnionych na komputerowych stanowiskach pracy, “Medycyna Pracy”, 2011, nr 62(1), s. 1-8.

** GTG* „1 ms” oznacza jedną milisekundę, która jest zakresem średniego czasu reakcji między 1,00 do 1,99 ms ograniczonych do liczby całkowitej.* W oparciu o GTG mierzone w wewnętrznych warunkach testowych. Wyniki mogą się różnić w zależności od wyświetlanych treści i ustawień monitora (wymaga ustawienia „trybu ekstremalnego”).* GTG (Gray to Gray) mierzy czas, w którym piksel monitora zmienił się z jednej wartości szarości na drugą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj