Powerbank to bardzo przydatne urządzenie, które może uchronić nasz smartfon lub tablet przed rozładowaniem. Sprawdza się on doskonale wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia telefonu do klasycznego źródła zasilania. Jaki powerbank wybrać? Na które parametry należy zwracać szczególną uwagę podczas podejmowania decyzji zakupowej? Na wszystkie te pytania udzielamy odpowiedzi w poniższym artykule.

Czym jest powerbank?

Powerbank jest urządzeniem, które może być naszym podręcznym źródłem zasilania. Dzięki niemu możemy ładować swoje urządzenie elektroniczne bez konieczności podłączania tradycyjnej ładowarki do gniazdka elektrycznego. Zazwyczaj są to niewielkie urządzenia składające się z baterii litowo-jonowej (lub innej) o większej pojemności aniżeli ta, która jest stosowana w popularnych smartfonach i tabletach.

Powerbank ładujemy na takich samych zasadach jak telefon, czyli przez kabel zasilający. Gdy bank energii zostanie naładowany, możemy zabierać go ze sobą na dłuższe spacery czy wycieczki, aby w dowolnym momencie uzupełnić zapas energii. Warto nadmienić, że powerbank może posłużyć nam do ładowania nie tylko telefonów, ale także innych urządzeń, takich jak np. głośnik Bluetooth.

Dlaczego warto zdecydować się na kupno powerbanka?

Z roku na rok producenci smartfonów i tabletów tworzą urządzenia z bateriami o coraz większych pojemnościach oraz wyposażają je w funkcję tzw. ultra-szybkiego ładowania. Nie zmienia to jednak faktu, że podczas wielogodzinnego korzystania ze smartfona poza domem ryzyko rozładowania się urządzenia jest bardzo wysokie.

W takich sytuacjach nieocenionym wsparciem okazuje się powerbank. Osoby wybierające się na dłuższe wypady za miasto coraz częściej zabierają ze sobą nie tylko radio na baterie, ale również powerbanki. Jest to gadżet o stosunkowo niewielkich rozmiarach, który bez trudu można schować w plecaku czy nawet w kieszeni.

Jak wybrać odpowiedni powerbank?

Wybór właściwego powerbanka pełni bardzo istotną rolę. Jednym z najważniejszych czynników jest pojemność baterii. Parametr ten określa się za pomocą miliampoerogodzin (w skrócie mAh). Im ten wskaźnik jest wyższy, tym dłużej powerbank będzie mógł nam służyć na jednym ładowaniu.

Na rynku znajdziemy bardzo zróżnicowane modele powerbanków – o pojemności zarówno 1000 mAh, jak i nawet 10 000 mAh. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że w ślad za pojemnością idzie również cena oraz rozmiar i masa całego urządzenia.

Podczas kupowania nowego powerbanka powinniśmy również zwrócić szczególną uwagę na czas ładowania baterii. W zależności od tego, na jaki model się zdecydujemy, powerbank może ładować się od 2 do nawet 8 godzin.

Inna sprawa to rodzaj baterii – może to być bateria litowo-polimerowa bądź litowo-jonowa. Ta pierwsza ładuje się szybciej, jednak zakup powerbanka będzie wiązał się z nieco większym wydatkiem. Z kolei bateria litowo-jonowa wyróżnia się mniejszym kosztem oraz dłuższym czasem ładowania. W przypadku, gdy planujemy używać powerbanka stosunkowo rzadko, wówczas lepiej jest postawić na model z baterią litowo-jonową.

Podczas wybierania powerbanka nie sposób nie zwrócić uwagi na jego ciężar – zwłaszcza gdy planujemy przenosić go w kieszeni czy w niewielkich torebkach. Podstawowa zasada jest taka, że im pojemność baterii jest większa, tym większy jest również ciężar urządzenia. Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że poszczególne modele od różnych producentów o tych samych parametrach mogą mieć różne masy, dlatego zalecamy, by wnikliwie je porównywać.

Czy używanie powerbanków jest bezpieczne?

Producenci powerbanków szczególny nacisk kładą na bezpieczeństwo tych urządzeń. Obecnie produkowane modele są zabezpieczone przed przegrzaniem, zwarciem czy nieprawidłowym podłączeniem przewodów. Tym samym można z całą pewnością stwierdzić, że używanie powerbanków jest całkowicie bezpieczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj