Wiele osób zaczyna interesować się fotografią. Jedni zajmują się tym profesjonalnie oraz zarobkowo, a pozostali amatorsko. Nie znaczy to jednak, że amatorzy robią to gorzej. Dobre zdjęcie to nie tylko porządny sprzęt, ale również spełnienie kilku warunków. Przede wszystkim musi oddawać niesamowitą atmosferę fotografowanego miejsca. Jak stworzyć arcydzieło? Poznaj najważniejsze tajniki, które pozwolą Ci pokazać na zdjęciu to, co najważniejsze.

Fotografie krajobrazowe

Chciałbyś, żeby Twoje zdjęcia oddawały klimat miejsca, w którym Ty dostrzegłeś to coś? Przemierzając świat, natrafiasz często na piękne i zaskakujące rzeczy, które muszą zostać uwiecznione na fotografiach oraz pokazane innym ludziom.

Powinieneś skupić  się na tym, co najbardziej zwróciło Twoją uwagę i stało się głównym obiektem twojej pracy.  Bardzo ważna jest tak zwana złota godzina, która pozwala ukazać piękno matki natury. Czym jest ta magia? Jest to pierwsza godzina po wschodzie słońca i ostatnia po jego zachodzie. Postaraj się złapać te chwile. Fotografie w żółtych odcieniach wschodzącego słońca niesamowicie cieszą oko. Nie bez powodu również zachody słońca kojarzą się nam z romantycznością i czymś niezwykle przyjemnym. To właśnie gra świateł potrafi wzbudzić w nas miłe uczucia. Wykorzystaj to w swoich pracach. 

Sztuczki nocnej fotografii

Zdjęcia nocne są jednym z najcięższych zadań dla fotografów, ponieważ wychodzą prześwietlone lub niedoświetlone. Większość osób unika ich właśnie z tego powodu, a to one przecież bardzo często potrafią zachować magiczne momenty i niesamowitą atmosferę panującą na przykład podczas nocnych spotkań i koncertów.

Rady? Zapoznaj się z ISO i najmniejszą przysłoną. Co jednak jest najważniejsze? Czas naświetlania, dzięki któremu można zyskać zaskakująco dobre zdjęcia. Długi czas naświetlania sprawia, że zdjęcia są rozmyte i niewyraźne.

Czym więc jest czas naświetlania? Jest czasem, w którym naświetlany jest światłoczuły element, w tym przypadku matryca. Jest to bardzo ważne zagadnienie przy fotografiach wykonywanych po zmroku, ponieważ zbyt duży czas naświetlania, gdy jest ciemno, kompletnie nie odda szczegółów, które znikną w ciemnych plamach. Warto zgłębić temat, jeśli zależy Ci na oddaniu magii na fotografii. Więcej znaleźć możesz na: https://www.mediaexpert.pl/poradniki/foto-i-kamery.  

Sprzęt oraz akcesoria są ważne

Aby przenieść atmosferę na zdjęcia nie wystarczy tylko doświadczenie oraz znajomość wszystkich parametrów i sztuczek. Ważny jest również twój aparat oraz wszelkie pomoce takie jak statyw, który pomaga chociażby podczas wykorzystywania czasu naświetlania.

Warto zwrócić uwagę na aparat średnioformatowy. Wśród aparatów średnioformatowych spotyka się aparaty tradycyjne, a także cyfrowe. Jest to sprzęt posiadający błony zwojowe o szerokości 60 mm bez perforacji. Warto się przy nim zatrzymać i poznać wszystkie plusy oraz minusy.

A co z akcesoriami? Które warto zabrać ze sobą na sesje? Przede wszystkim karty pamięci. Co jeszcze jest ważne? Statyw, obiektyw oraz filtr polaryzacyjny. Warto pomyśleć również o torbie czy plecaku, w których będziemy mogli bezpiecznie przenosić nasz sprzęt. Wszelkie futerały chronią przed wstrząsami oraz zepsuciem podczas upadku. 

Najpiękniejsze zdjęcia bardzo często powstają przypadkowo. Warto jednak zastosować powyższe rady, aby móc przekazać emocje na obrazku i nadać swoim zdjęciom niesamowitą atmosferę. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj