Dzięki nowoczesnej technologii możliwe jest wykonywanie fotografii z kosmosu. Obrazy wysokiej jakości nie tylko robią niesamowite wrażenie, ale przede wszystkim mogą dostarczać wiele cennych informacji. Krótko omawiamy, do czego wykorzystuje się zdjęcia satelitarne!
Jak wykonuje się zdjęcia satelitarne?
Zdjęcia satelitarne, jak sama nazwa wskazuje, tworzy się przy użyciu satelitów. Urządzenia orbitujące wokół Ziemi są wyposażone w nowoczesne aparaty fotograficzne o wysokiej rozdzielczości oraz specjalne dyski, na których zapisywane są wszystkie dane. Sprzęt może być sterowany zdalnie i/lub cyklicznie uwiecznia wybrany obszar. W ten właśnie sposób wykonuje się zdjęcia VHR (ang. very high resolution).
Dostęp do tej możliwości mają oczywiście tylko wybrane instytucje, m.in. badawcze czy rządowe. W Internecie da się znaleźć wiele zdjęć satelitarnych, ale profesjonalne fotografie w ultra wysokiej rozdzielczości można uzyskać jedynie od specjalnych organizacji, tzw. dostawców komercyjnych systemów satelitarnych obserwacji Ziemi.
Zastosowanie zdjęć satelitarnych – do czego służą fotografie VHR?
Zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości (VHR) współcześnie znajdują szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je w m.in.:
- kartografii,
- meteorologii,
- rybołówstwie,
- rolnictwie,
- leśnictwie,
- geologii,
- planowaniu regionalnym,
- wojskowości,
- obserwacjach ekologicznych,
- monitorowaniu systemów rzecznych, jezior i innych obiektów gospodarki wodnej,
- kontrolowaniu miejsc objętych pożarami czy innymi katastrofami ekologicznymi,
- edukacji,
- rozrywce (np. w filmach, grach komputerowych).
Dawniej dostęp do takich danych miały wyłącznie jednostki rządowe, wojskowe czy badawcze. Współcześnie można korzystać ze specjalnych platform online stanowiących repozytoria zdjęć satelitarnych, stworzonych w ramach współpracy instytucji zajmujących się obserwacją ziemi z dostawcami usług chmurowych. Są dostępne publicznie, dlatego są wykorzystywane także przez rozmaite przedsiębiorstwa i organizacje z różnych branż.
Jak przetwarza się i przechowuje zdjęcia satelitarne?
Zdjęcia satelitarne wysokiej rozdzielczości są ogromnymi plikami, dlatego do ich przetwarzania oraz przechowywania konieczna jest rozbudowana infrastruktura IT o dużych możliwościach. Z tego względu w tym celu wykorzystuje się rozwiązania chmurowe, które są wystarczająco elastyczne i skalowalne. Dzięki nim można nie tylko gromadzić dowolną ilość fotografii, ale też stosować specjalne aplikacje do ich analizy, którym potrzebna jest duża moc obliczeniowa.
Jeśli prowadzi się działalność, w której dużą rolę odgrywają zdjęcia satelitarne, najrozsądniej jest nawiązać współpracę z dostawcą usług chmurowych oferującym wsparcie w zakresie wykorzystania fotografii VHR. Jedną z najlepszych firm działających na polskim rynku jest CloudFerro. Zapewnia dostęp do odpowiednio dostosowanych chmur publicznych i prywatnych, a także danych pochodzących od największych dostawców komercyjnych systemów satelitarnych obserwacji Ziemi, takich jak np. Airbus, CG Satellite, KGS Space Technology czy SI IMAGING SERVICES.