W badaniu przeprowadzonym przez IBRIS we wrześniu 2020 roku aż 83% ankietowanych uznało, że aplikacje mobilne ułatwiają ich życie codzienne. Jeśli zastanawiasz się nad stworzeniem aplikacji dla Twojego produktu lub usługi, z tego artykułu dowiesz się, jak najefektywniej do tego podejść.

W jaki sposób stworzyć aplikację mobilną?

Istnieją trzy ścieżki tworzenia dedykowanej aplikacji:

  1. samodzielne napisanie aplikacji;
  2. zatrudnienie zespołu projektowo-rozwojowego;
  3. zlecenie pracy partnerowi technologicznemu.

Każdy z wariantów niesie ze sobą inne wyzwania.

Samodzielna budowa aplikacji wymaga doświadczenia w tworzeniu i kodowaniu projektów –  w tym przypadku odpowiadasz zarówno za projekt, design oraz programowanie odpowiednich funkcji. 

Druga możliwość to skompletowanie zespołu, który stworzy dla Ciebie odpowiedni produkt. Musisz zatem dokładnie wiedzieć, jakich specjalistów zatrudnić do projektu oraz jak  przygotować proces, który umożliwi efektywną pracę całego zespołu. Jest to zdecydowanie najbardziej kosztowny wariant.

W większości przypadków najszybszą i najlepszą metodą będzie trzecia opcja – zlecenie pracy partnerowi technologicznemu. Nad Twoim projektem pracować będzie doświadczony zespół specjalistów, a Ty będziesz mógł skupić się na biznesowej części całego przedsięwzięcia.

Ile trwa tworzenie aplikacji mobilnej lub webowej?

Pytanie to zadaliśmy Oksanie Wojtkiewicz, która czuwa nad realizacją projektów kierując działem Marketingu i Sprzedaży w Solwit S.A. “Stworzenie w pełni funkcjonalnego i dość  zaawansowanego oprogramowania na zamówienie zajmuje od 4 do 9 miesięcy, ale ta oś czasu może się skurczyć lub rozciągnąć w zależności od złożoności i wymagań projektu.”

Jeśli chcesz wiedzieć dokładnie, ile czasu trwa tworzenie aplikacji, zachęcamy Cię do przeczytania artykułu: “Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tworzeniu dedykowanej aplikacji” na blogu Solwitu.

Proces tworzenia aplikacji przy współpracy z partnerem technologicznym 

Proces tworzenia aplikacji mobilnej lub webowej w 5 krokach:

1. Analiza biznesowa

Aby stworzyć aplikację mobilną, musisz znać odpowiedź na dwa podstawowe pytania: do czego ma służyć i jaki problem Twoich klientów rozwiązywać. 

Będzie to podstawa do stworzenia briefu, w którym zaprezentujesz  partnerowi technologicznemu podstawowe funkcje i ogólny zarys aplikacji. Firma, którą wybierzesz, bazując na przekazanych informacjach,  przedstawi Ci  wstępną specyfikację projektu oraz ofertę.

Na tym etapie dokładnie określ swoje oczekiwania, potrzeby i cele. Pomoże to uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości.

2. Design aplikacji

Stworzenie poszczególnych widoków aplikacji pozwala zwizualizować, jak aplikacja będzie wyglądać po etapie programowania. W tym  kroku wraz z partnerem zaplanujecie scenariusze użytkownika, schematy oraz layout aplikacji. 

Przez cały czas będzie z Tobą współpracował zespół doświadczonych specjalistów, którzy dopasują najlepsze narzędzia potrzebne do stworzenia skalowalnego i funkcjonalnego rozwiązania.

3. Planowanie projektu

Po etapie designu czas na dokładne zaplanowanie zadań, priorytetów i harmonogramu dla zespołu projektowego. Odpowiedzialność na tym etapie przejmuje doświadczony Project Manager, który stworzy  backlog, czyli posegregowaną listę zadań do wykonania. Większość tasków będzie możliwa do wykonania w przedziale kilku godzin, dzięki czemu  szybko zobaczysz, jak Twój pomysł przeradza się w działający produkt.

4. Development aplikacji

Jeśli plan Twojego projektu jest już gotowy, czas rozpocząć etap programowania. W przypadku aplikacji na zamówienie development zajmuje zazwyczaj 90% całego procesu. Czas potrzebny na przygotowanie pierwszych funkcjonalności zależy od stopnia złożoności projektu.

Opóźnienia, które powstają podczas tego kroku są najbardziej kosztowne, a wiążą się ze zmianą wymagań lub zakresu zadań. Właśnie dlatego tak ważny w całym procesie jest etap planowania i analizy biznesowej.

Development zamykany jest prezentacją efektów: zobaczysz podstawowe, lecz już działające funkcjonalności aplikacji. Dzięki temu możesz zweryfikować, czy odpowiadają one Twoim założeniom.

5. Testowanie Twojej dedykowanej aplikacji

Poprawny przebieg testów aplikacji pokażemy na przykładzie zespołu Solwitu – software house’u wyróżnionego prestiżowym statusem Platynowego Partnera ISTQB – międzynarodowej rady certyfikacji testowania oprogramowania.
W Solwicie testowaniem aplikacji zajmują się eksperci ds. zapewnienia jakości. Testują użyteczność, oceniają jakość kodu i sprawdzają bezpieczeństwo produktu, porównując całość z najwyższymi standardami w branży. Proces testowania aplikacji trwa od kilku dni do kilku tygodni lub nawet miesięcy, w przypadku najbardziej zaawansowanych projektów. 

Masz pomysł na aplikację mobilną lub webową?

Szukasz doświadczonego partnera technologicznego? Zobacz projekty, które zespół Solwitu zrealizował z klientami, którzy tak, jak Ty potrzebowali oprogramowania na zamówienie.

Jeśli posiadasz już gotowy pomysł i brief aplikacji doświadczeni eksperci Solwitu przygotują dla Ciebie wycenę nawet w 24 godziny od przesłania zgłoszenia! 

Jeśli nie posiadasz jeszcze jasno sformułowanych potrzeb, skontaktuj się i umów na bezpłatną konsultację, aby wspólnie opracować dalsze kroki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj