Monitoring CCTV, czyli Closed Circuit Television uznawany jest obecnie za najskuteczniejszy system telewizji przemysłowej, która poprawia bezpieczeństwo w obiektach publicznych, zakładach pracy, a także coraz częściej na posesjach prywatnych. Przedstawiamy najistotniejsze informacje na temat systemu monitoringu, który na co dzień pomaga redukować zagrożenie i rozpoznawać sprawców zdarzeń w tysiącach budynków o różnym statusie i przeznaczeniu.

System monitoringu CCTV – co to jest?

Monitoring CCTV umożliwia podgląd na żywo, rejestrowanie oraz przesyłanie do oddalonych miejsc obrazu, który znajduje się w zasięgu kamer wchodzących w skład systemu. Obraz z kamer przesyłany jest do monitorów i rejestratorów drogą przewodową lub bezprzewodową za pomocą sygnału radiowego lub – obecnie coraz częściej – sieci LTE lub Wi-Fi.

Monitoring CCTV – zastosowanie

Telewizję przemysłową CCTV stosuje się w każdego rodzaju przestrzeniach otwartych i zamkniętych, w których niezbędne są systemy bezpieczeństwa. Są to między innymi wszelkie obiekty użyteczności publicznej, centra handlowe, porty lotnicze, dworce autobusowe i kolejowe, zakłady pracy czy posesje prywatne. Obecnie rozbudowane systemy monitoringu CCTV stosuje się także do monitorowania przestrzeni miejskich. Zainstalowana w obiekcie telewizja przemysłowa CCTV daje szerokie możliwości nadzoru. Pozwala m.in. na:

  • rozpoznanie sprawcy niepożądanych zdarzeń, wykroczeń, przestępstw;
  • odtworzenie zdarzeń, które miały miejsce w miejscu monitorowanym;
  • szybką interwencję służby ochrony;
  • kontrolowanie stanowisk pracy;
  • poinformowanie pracowników technicznych o awarii danego urządzenia lub mechanizmu;
  • ogłoszenie alarmu oraz zarządzenie ewakuacji osób znajdujących się w obiekcie.

Przewodowe i bezprzewodowe monitoringi CCTV

W epoce technologii przewodowej instalacja monitoringu CCTV była problematyczna ze względu na konieczność ukrycia okablowania. W związku z tym odpowiednim momentem na zamontowanie kamer i zbudowanie sprawnego systemu był czas budowy obiektu lub jego generalny remont. Bezprzewodowe systemy rozwiązały ten problem, ponieważ kamera IP przesyła sygnał za pomocą sieci LTE lub Wi-Fi. Jako że systemy bezprzewodowe posiadają również własne wewnętrzne zasilanie, nie ma potrzeby prowadzenia żadnych przewodów, a zamontować kamery można po wykonaniu kilku otworów w ścianie lub suficie.

Technologia cyfrowa daje ponadto znacznie lepsze efekty podczas przesyłania obrazu. Kamery IP dostarczają do monitorów i rejestratorów niezakłócony obraz, co było problemem w przypadku przesyłu radiowego.

Przydatne funkcje systemów monitoringu CCTV

Cenną funkcją telewizji przemysłowej CCTV jest możliwość przesyłania obrazu z kamer IP do miejsc oddalonych, np. do siedziby firmy ochroniarskiej, która w razie niepożądanego zdarzenia ma możliwość podjęcia interwencji. Inne przydatne możliwości to np. opcja wykrywania ruchu oraz automatyczne powiadamianie operatora o zachodzącym zdarzeniu, co jest cenne szczególnie dla właścicieli prywatnych posesji z monitoringiem CCTV, którzy mogą mieć wgląd na swój teren nawet będąc nieobecnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj