Szczecin to siódme pod względem liczby mieszkańców największe miasto w Polsce. Słynne dla miasta Bulwary Szczecińskie przyciągają turystów z różnych części kraju – ale nie tylko. W mieście można znaleźć wiele budynków, które wykorzystują inteligentne instalacje. Jest to interesujące szczególnie dla przyszłych architektów, którzy wiążą swoją przyszłość z nowoczesnymi technologiami. Automatyka budynkowa poprawia komfort użytkowania budynku, sprawia, że wykonywanie poszczególnych czynności staje się prostsze, zwiększa bezpieczeństwo, a jej instalacja to oszczędność energii elektrycznej na lata.
Co to jest automatyka dla budynku?
Niektórzy określają automatykę, jako „domotyka”. Jest to nic innego, jak system, który daje naprawdę wiele możliwości. Poprzez integrację poszczególnych instalacji w budynku, można zapewnić sobie wysoki komfort życia, również w przypadku budynków użyteczności publicznej.
Inteligentne instalacje sprawiają, że budynek sam staje się inteligentny. Poszczególnymi opcjami można sterować za pomocą prostych narzędzi, tj. telefon, tablet, smartfon, smartwatch, czy przyciski i panele dotykowe. Zbiorcza nazwa dla wszystkich instalacji i systemów automatyki budynkowej to „inteligentny dom”. Aby mieć dostęp do wszystkich funkcjonalności systemu smart home, potrzebny jest Internet – choć nie zawsze jest on wymagany, by instalacja działała prawidłowo. Niektóre firmy mogą oferować również automatykę offline.
W skład inteligentnych rozwiązań dla domu i budynku wchodzą między innymi takie urządzenia, jak:
- inteligentne czujniki (gazu, dymu, czadu);
- oświetlenie;
- klimatyzacja, ogrzewanie i wentylacja;
- inteligentne systemy bezpieczeństwa (kamery, alarmy, czujniki);
- rolety, żaluzje, zasłony.
Jak widać po powyższym, jest wiele opcji, aby zautomatyzować swoje otoczenie. W zależności od indywidualnych preferencji użytkownik może zdecydować się również na wiele innych rozwiązań smart dla domu i budynku, aby jego przestrzeń stała się smart. Nie tylko w domu, ale również i w ogrodzie.
Automatyka ogrodu
Automatyka w Szczecinie to nie tylko rozwiązania smart stricte dla domu, ale też i ogrodu. Posesja również jest częścią budynku, dlatego domotykę wykorzystuje się tam zazwyczaj to zautomatyzowania systemu zraszaczy oraz do oświetlania drogi, altany, czy podjazdu do garażu. Coraz częściej na prywatnych i komercyjnych posesjach stosuje się system monitoringu połączony z oświetleniem. W przypadku włamania lub zagrożenia włamaniem system automatycznie zareaguje na podejrzany ruch. Poinformuje tym samym użytkownika wysyłając mu informację na telefon – i aplikację.
Wykorzystując tego typu instalacje, można zapewnić sobie nie tylko bezpieczeństwo i wygodę, ale również oszczędności energii – rzędu od 30 do nawet 50%. Pozwalają one również zaoszczędzić czas i energię. Przykład? Zamiast regulować oświetlenie ręcznie, można to robić zdalnie. Zintegrowane z roletami lampy mogą automatycznie reagować na warunki atmosferyczne oraz porę dnia. Wystarczy jeden ruch palcem w aplikacji, aby jednocześnie odsłonić rolety i wyłączyć światło w całym domu bądź w wybranych pomieszczeniach.
Instalacja systemu automatyki dla domu i budynku jest prosta tak jak i sama obsługa. Jeżeli więc interesują Cię podobne rozwiązania smart i mieszkasz w Szczecinie, nie czekaj – sprawdź co możesz zyskać dzięki automatyzacji własnej przestrzeni.