Waporyzacja jest procesem podgrzewania olejków bądź ziół gorącym strumieniem powietrza, dopóki aromaty oraz aktywne substancje chemiczne nie zostaną uwolnione. Jest to względnie nowa rzecz, ciesząca się jednak coraz większą popularnością. Na czym ona polega? Jakie korzyści przynosi w porównaniu z paleniem? Za chwilę odpowiemy na wszystkie nurtujące cię pytania!

Na czym polega waporyzacja?

Polega ona na podgrzaniu suszu bez spalania materiału. Dzięki niej, zioła zaczynają wydzielać aktywne substancje pod wpływem ciepła – a one dostają się do naszego organizmu poprzez inhalację. Waporyzacja wymaga jednak odpowiedniego sprzętu, jak również pasujących do nich koncentratów.

Waporyzator – co to?

Waporyzator to urządzenie wykorzystywane w waporyzacji, które odpowiednio podgrzewa zioła i tym samym produkuje parę. Sprzęt ten może być analogowy, aczkolwiek najpopularniejszy zdaje się być ten elektroniczny – ten bardziej zaawansowany pozwala na regulowanie temperatury podgrzewania z dokładnością nawet do 1 stopnia Celsjusza.

Możemy również wyróżnić sprzęt stacjonarny oraz przenośny. Czym się one różnią? Stacjonarne waporyzatory to sprzęt o dużych rozmiarach, wymagający stałego źródła zasilania. Jak sugeruje nam ich nazwa, są przeznaczone do użytku domowego. Ich zaletą jest duża efektywność w produkcji pary. Znacznie popularniejsze są jednak waporyzatory przenośne – znacznie mniejsze i dyskretniejsze. W zależności od urządzenia, są wyposażone w akumulator do ładowania lub działają na baterie.

Waporyzacja – jak korzystać z waporyzatora?

Korzystanie z waporyzatora jest niezwykle łatwe. Należy otworzyć urządzenie, wsadzić do komory odpowiednią ilość suszu, następnie je zamknąć i włączyć – wtedy też ustawiamy odpowiednią temperaturę. Kiedy już wykonamy wszystkie potrzebne kroki, czekamy aż urządzenie się nagrzeje i będziemy mogli rozpocząć inhalację.

Powinniśmy również pamiętać o regularnym czyszczeniu urządzenia. W wyniku skraplania się na ściankach sprzętu mgiełki pod postacią lepkiej żywicy, smak wdychanej przez nas pary może zmienić smak. Może to również prowadzić do zatkania strumienia powietrza przechodzącego przez waporyzator.

Dlaczego waporyzacja może być lepsza od palenia?

Jest kilka powodów, dla których waporyzacja zdecydowanie wygrywa z paleniem. Dlaczego warto zamienić bibułki na waporyzator? Pierwsza kwestia jest związana z tematyką zdrowotną. W związku z tym, że podczas waporyzacji nie dochodzi do procesu spalania roślinnego materiału, nie występuje uwalnianie substancji innych niż te aktywne. Oczywiście, dzieje się tak w przypadku, jeśli nie ustawiamy waporyzatora na bardzo wysokie temperatury. Przy niskich i średnich temperaturach prawie całkowicie redukujemy szkodliwe substancje. Para, którą generuje urządzenie, jest pozbawiona podrażniających układ oddechowy toksycznych, smolistych substancji.

Oprócz tego, wytwarzanie w niepalny sposób naparów pozwala wyciągnąć z ziół zupełnie inny aromat oraz smak. Waporyzacja umożliwia uwolnienie z ziół terpenów, czyli naturalnie w nich występujących związków, które są odpowiedzialne za zarówno ich smak, jak i zapach.

Waporyzacja nie tylko zapewnia nam o wiele przyjemniejsze doznania smakowe, ale oferuje również efekty odmienne niż palenie. Trwają one przede wszystkim dłużej i mają działanie bardziej energetyczne. Z drugiej strony należy jednak pamiętać, że wspomniane efekty zaczynamy czuć odrobinę później niż w przypadku palenia. Rezygnacja z bletek na rzecz waporyzatora ma również korzyści związane z wydajnością – w przypadku waporyzacji dochodzi do wolniejszego uwalniania składników w bardziej kontrolowany sposób.

Dużą zaletą waporyzacji jest również dyskrecja. Jeśli palimy w mieszkaniu, to dym wnika w meble, a także unosi się w pomieszczeniu, natomiast kiedy robimy to na zewnątrz – zwracamy uwagę przechodniów. Waporyzator wytwarza parę, która nie posiada nieprzyjemnego zapachu – kilka minut po inhalacji jest ona już niemalże niewyczuwalna.

Waporyzacja – podsumowanie

Waporyzacja jest alternatywą dla palenia, która zyskuje na coraz większej popularności. Przyczyny tego można znaleźć w zaletach waporyzatorów – wytwarzana przez nich para nie ma toksycznych substancji smolistych, podrażniających nasz układ oddechowy. Dodatkowo, waporyzacja zapewnia nam lepsze doznania smakowe niż palenie, jak również zapewnia większą dyskrecję. To sposób, który zwija bletki z rynku!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj