Finansowanie w banku można wziąć w kilka osób. Im więcej regularnych pensji, tym większa szansa na uzyskanie wyższej kwoty. Jednak, gdy bierzesz kredyt z mężem lub żoną, to po rozwodzie pojawia się problem – kto ma dalej spłacać raty? Podpowiadamy, kto ma taki obowiązek w przypadku pożyczki przez internet.
Na początku warto zaznaczyć, że pożyczka przez internet może być udzielona tylko jednej osobie. Oznacza to, że tylko samemu można złożyć wniosek, a później osobiście odpowiada się za spłatę, bez obciążania zobowiązaniem współmałżonka.
Pożyczka przez internet czy kredyt w banku?
Jeśli nie masz odpowiednio wysokich dochodów, a zależy Ci na uzyskaniu kredytu w banku, to możesz do niego przystąpić np. z żoną albo z mężem. Dzięki dwóm źródłom dochodu łatwiej jest uzyskać wyższą kwotę i często dodatkowy kredytobiorca jest dobrym rozwiązaniem przy zbyt niskiej zdolności kredytowej.
Jeśli nie chcesz obciążać współmałżonka swoim zobowiązaniem, to warto zamiast kredytu zdecydować się na pożyczkę przez internet. Firmy pozabankowe łagodniej oceniają sytuację finansową potencjalnego klienta, a nawet akceptują niewielkie opóźnienia w spłacie poprzednich zobowiązań.
Jednoznacznie więc pożyczki przez internet łatwiej jest dostać niż bankowe kredyty.
Pożyczka przez internet dla dwóch osób jednocześnie?
Pożyczki przez internet może dostać tylko jedna osoba. Trzeba złożyć wniosek samodzielnie, tylko Twoje dochody i zobowiązania są analizowane, umowę podpisujesz tylko Ty i tak samo później odpowiadasz za terminową spłatę.
Nie jest więc możliwe otrzymanie pożyczki przez internet przez dwie osoby jednocześnie, niezależnie czy to współmałżonek, rodzic, znajomy, a może kompletnie obca osoba.
Co, jeśli nie spłacę pożyczki przez internet?
W związku z tym, że pożyczkę przez internet można dostać samodzielnie, to konsekwencje związane z nieterminową spłatą dotkną tylko Ciebie. Nikt inny nie będzie odpowiadał za spłatę Twojego zobowiązania. Wyjątkiem jest przyjęcie spadku wraz z dobrodziejstwem inwentarza po śmierci pożyczkobiorcy.
W normalnych sytuacjach jednak odpowiedzialność ponosisz tylko Ty. Co się stanie, gdy zaczniesz się spóźniać z regulowaniem rat pożyczki przez internet? Każde opóźnienie zostanie odnotowane w bazie Biura Informacji Kredytowej i wpłynie na to, że możesz mieć duże problemy w otrzymaniu kolejnego finansowania.
Przy niewielkim spóźnieniu firma pożyczkowa skontaktuje się z Tobą, aby dowiedzieć się, czym spowodowana jest nieterminowa spłata rat. Warto odbierać od niej telefony oraz czytać pisma, bo przy relatywnie niewielkich problemach łatwo można dojść do porozumienia i np. rozłożyć dług na większą liczbę rat, które łatwiej jest spłacać.
Jeżeli będziesz unikać kontaktu i wciąż nie spłacisz zadłużenia, to zostaną naliczone karne odsetki i może ono zostać przekazane do firmy windykacyjnej. Wtedy zostaniesz wpisany do rejestru dłużników, co jednoznacznie przekreśla szansę na uzyskanie kredytu i pożyczki w najbliższej przyszłości.
Gdy wciąż będziesz zalegać ze spłatą, to Twoja sprawa zostanie przekazana do egzekucji komorniczej, a komornik może zająć Twój majątek i dochody.
Zanim podpiszesz umowę o pożyczkę przez internet, to musisz odpowiednio ocenić swoje możliwości finansowe i sprawdzić, czy na pewno dasz radę spłacać zobowiązanie. A gdy stanie się coś niespodziewanego, np. stracisz pracę i nie będziesz miał z czego płacić rat, to pamiętaj, aby jak najszybciej poinformować o tym fakcie pożyczkodawcę.
Kiedy przedawnia się pożyczka przez internet?
Pożyczki przez internet przedawniają się po 3 latach, a to oznacza, że po tym czasie firma pożyczkowa nie może już żądać od Ciebie spłaty zobowiązania. Część osób, które mają problemy z oddaniem długu, czeka na ten czas i liczy, że pożyczka przez internet zostanie umorzona.
Warto jednak wiedzieć, że bieg przedawnienia liczy się dopiero od końca roku, w którym została udzielona. Przykładowo, biorąc pożyczkę w marcu 2022 roku, trzeba liczyć się z tym, że ulegnie ona przedawnieniu dopiero z końcem 2025 roku.
Pamiętaj, że bieg przedawnienia zostaje przerwany (czas liczy się od nowa), gdy sprawa zostanie skierowana do sądu, zaczniesz spłacać dług albo podejmiesz mediację z pożyczkodawcą.
Pożyczki przez internet w małżeństwie
Biorąc pod uwagę fakt, że pożyczkę przez internet można wziąć wyłącznie samodzielnie, to problem z takim zobowiązaniem w małżeństwie nie występuje. Kiedy wnioskuje tylko mąż albo tylko żona, to tylko on lub ona odpowiada za spłatę.
Zanim jednak złożysz wniosek o pożyczkę przez internet, warto przedyskutować to ze współmałżonkiem. Ważne jest, aby dzielić się swoimi finansowymi planami, szczególnie gdy wspólnie prowadzicie domowy budżet. Druga strona powinna być świadoma, że od pewnego momentu zmniejszy się wspólny dochód rozporządzalny, bo wzrosną miesięczne zobowiązania jednej osoby.
Rozwód a spłata pożyczki przez internet
W przypadku rozwodu za spłatę pożyczki przez internet odpowiada wyłącznie osoba, która ją zaciągnęła. Dlatego gdy Twój współmałżonek nieodpowiedzialnie podchodzi do finansów i nadmiernie się zadłuża, to nie musisz się obawiać, że po rozwodzie takie zobowiązanie zostanie przepisane na Ciebie.
Oszczędza to również nerwów i niepotrzebnych sporów, które wiążą się z podzieleniem kredytu zaciągniętego wspólnie, co jest naprawdę ważne, gdy zależy nam na szybkim rozwiązaniu małżeństwa.