Jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej

W związku z nadchodzącą zmianą standardu sygnału telewizji naziemnej wiele osób zadaje sobie pytanie, czy po wprowadzeniu zmian dalej będą mogły korzystać z telewizji naziemnej. Okazuje się, że wielu użytkowników telewizorów nie ma powodów do zmartwień, ponieważ liczne modele z ostatnich lat są już kompatybilne z nową technologią. Co jednak jeśli nie jesteśmy posiadaczami takiego produktu? Jak to sprawdzić? Co więcej, jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej? Odpowiadamy.

DVB-T2 w Polsce

DVB-T2 to standard nadawania telewizji naziemnej, dzięki któremu odbiorcom będzie można udostępnić większą ilość kanałów telewizyjnych. Zapewnić ma też możliwość przesyłania obrazu i dźwięku lepszej jakości. Ze zmiany tej płynąć ma wiele korzyści. Nowy standard telewizji naziemnej zacznie być wprowadzany w naszym kraju już wiosną 2022 roku. Wdrażanie zmian będzie miało cztery etapy. Każdy z nich będzie miał miejsce w innej części Polski. Dokładne terminy i mapy ze szczegółowymi informacjami można znaleźć na rządowej stronie internetowej https://www.gov.pl/web/dvbt2/aktualnosci. Jeśli chcesz zatem wiedzieć, kiedy zmiana zacznie być wprowadzana w Twojej okolicy, polecamy odwiedzić tę stronę.

Jak sprawdzić, czy mój telewizor jest kompatybilny z DVB-T2?

Zmiana DVB-T na DVB-T2 niesie z sobą pewne konsekwencje. Podobnie jak w 2013 roku, gdy w Polsce zaprzestano używania sygnału analogowego, przy obecnej zmianie wiele osób również będzie zmuszonych do zaopatrzenia się w nowy sprzęt, który pozwoli im odbierać sygnał telewizyjny nowego standardu. Możesz jednak być jedną z osób, które zmiany sprzętu dokonywać nie muszą. Jeśli chcesz zdobyć szczegółowe informacje na temat swojego telewizora, a mianowicie, czy jest wyposażony w tuner DVB-T2, najprostszym wyjściem jest znalezienie danej informacji w instrukcji obsługi.

Inną możliwością jest znalezienie informacji w opisie produktu na stronie producenta bądź w specyfikacji technicznej produktu na jednym z portali internetowych. W tym przypadku musisz jednak znać dokładnie nazwę modelu telewizora. Jeśli okaże się, że Twój sprzęt nie jest zgodny z nowym standardem nadawania telewizji naziemnej, warto wiedzieć jak się do tego przygotować. Aby ułatwić widzom sprawdzenie, czy są do zmiany na standard DVB-T2 przygotowani, uruchomione zostały kanały testowe w jakości HD, których sygnał nadawany jest w DVB-T2. Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twój telewizor jest ze standardem DVB-T2 kompatybilny, możesz spróbować wyszukać jeden z takich kanałów w swoim telewizorze. Należy jednak pamiętać, że zasięg ich emisji może być ograniczony.

Jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej?

Jeśli jesteś posiadaczem telewizora marki Samsung wyprodukowanego po roku 2018, to nie masz powodów do zmartwień. Twój produkt już posiada wbudowany tuner DVB-T2. Niektóre z modeli z lat wcześniejszych tego producenta również są odpowiednio wyposażone. Sprawdź listę TV Samsung z wbudowanym tunerem DVB-T2 dostępną w Przewodniku Samsung po DVB-T2 https://www.samsung.com/pl/tvs/dvb-t2/ .

Jak ustawić telewizor Samsung do odbioru telewizji naziemnej, jeśli nie jest wyposażony w funkcję odbierania sygnału DVB-T2? W takiej sytuacji możesz dokupić do niego dekoder. Taki dekoder, czy inaczej tuner DVB-T2/HEVC, pozwoli Ci korzystać z telewizji naziemnej nowego standardu. Przy zakupie należy upewnić się, że jest to tuner DVB-T2/HEVC. Takie urządzenie podpinasz do swojego telewizora. Telewizor bądź tuner muszą być oczywiście połączone przewodem z anteną. Inną opcją jest taki telewizor po prostu całkowicie wymienić na model, który będzie ze standardem DVB-T2 kompatybilny. Sam wybierz opcję najdogodniejszą dla siebie.

Materiał powstał we współpracy z firmą Samsung.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj