cyberbezpieczenstwo-wskazowki-jak-byc-bezpiecznym-w-sieci

Internet pozwala nam dokonywać coraz więcej czynności bez wychodzenia z domu. Obecnie nie tylko szukamy tam informacji, ale również dokonujemy zakupów, korzystamy z bankowości, czy różnego rodzaju zdalnych usług. Z sieci korzystają również przedsiębiorcy, ponieważ wykorzystywane przez nich systemy, czy programy działają online. Wszystko to sprawia, że należy zadbać o bezpieczeństwo. Jak to zrobić? Co oznacza pojęcie cyberbezpieczeństwo? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym jest cyberbezpieczeństwo?

Cyberbezpieczeństwo, czyli bezpieczeństwo teleinformatyczne stanowi zbiór zagadnień z dziedziny informatyki oraz telekomunikacji. Odnosi się ono do szacowania oraz kontroli ryzyka związanego z użytkowaniem komputerów i Internetu. Każdy użytkownik powinien więc dbać o własne cyberbezpieczeństwo, co należy rozumieć poprzez wdrożenie odpowiednich zabezpieczeń (np. programy antywirusowe) oraz rozwagę przy korzystaniu z Internetu. W tym drugim przypadku racjonalne myślenie pozwala zapobiec wielu atakom phishingowym. Warto również podkreślić, że w przypadku firm wymagane jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa nie tylko własnym systemom, ale również ochrona danych klientów, czy zapewnienie im możliwości bezpiecznego korzystania z firmowej strony.

Na co uważać w sieci?

Internet to dobrodziejstwo naszych czasów, jednak należy być świadomym, że czyha w nim również wiele niebezpieczeństw. Nieuważne korzystanie z sieci naraża nie tylko na wyłudzenie danych, ale również utratę pieniędzy z konta bankowego, czy przejęcie kontroli nad komputerem i wykorzystanie go do własnych celów. W związku z tym należy pamiętać, że właściwa ochrona danych oraz nieudostępnianie ich osobom trzecim to podstawa. Istotne jest również to, by nie wchodzić w podejrzane linki oraz być podejrzliwym w stosunku do nieznajomych. Logując się do bankowości internetowej należy również pamiętać, by sprawdzić wcześniej certyfikat strony. Prawdziwa strona banku zawsze ma certyfikat SSL, czyli jej adres poprzedza przedrostek https://.

Najpopularniejsze zagrożenia w Internecie

Jak już wspomniano zagrożeń w Internecie nie brakuje. Jednym z najprostszych i najczęściej spotykanych są różnego rodzaju wirusy, które mogą zainfekować nasz komputer, a następnie wyrządzić w nim wiele szkód. Złośliwe oprogramowanie może nie tylko uszkodzić sprzęt, ale również dokonać szkodliwych zmian w jego oprogramowaniu, czy wykorzystywanych systemach. Możliwa jest również kradzież przechowywanych danych, czy przejęcie kontroli nad komputerem. Równie popularne są ataki phishingowe, które polegają na podszywaniu się pod daną instytucję i zbudowanie podobnej strony w celu wyłudzenia danych i haseł dostępowych. Phishing najczęściej jest stosowany po to, by wyłudzić pieniądze z konta bankowego.

Bezpieczeństwo w sieci a media społecznościowe

Poruszając kwestię cyberbezpieczeństwa należy odnieść się również do rozważnego korzystania z mediów społecznościowych. Wynika to z faktu, że oszuści wykorzystują je do uzyskania informacji na temat danej osoby lub nawet nawiązania z nią kontaktu. W związku z tym należy dokładnie przeanalizować informacje, które udostępniamy w social mediach oraz uważnie podchodzić do tego, co zamierzamy tam publikować. Dotyczy to również zdjęć, ponieważ osoby trzecie z łatwością mogą je pobrać, a następnie wykorzystać we własnych, często niezgodnych z prawem celach.

Cyberbezpieczeństwo a hasła dostępowe

Korzystając z Internetu z reguły należy rejestrować się w różnych serwisach, co wymaga zapamiętania dużej ilości haseł. Chcąc rozwiązać ten problem niektórzy używają wszędzie tego samego hasła, niezależnie od tego, czy jest to email, bankowość internetowa, czy social media i inne mniej ważne serwisy. Oczywiście jest to błąd, ponieważ haker, który przejmie to hasło uzyskuje dostęp do wszystkich tych miejsc. Co więcej, może to nastąpić nawet nie w skutek nieuwagi użytkownika, ale na przykład ze względu na wadliwość danej strony, czy serwisu. W takim przypadku nieświadomie udostępniamy oszustowi dostęp do wszystkich ważnych miejsc i wrażliwych danych.

Podsumowując należy stwierdzić, że każdy, kto korzysta z Internetu powinien pamiętać o cyberbezpieczeństwie. Jest to o tyle istotne, że cyberprzestępcy systematycznie opracowują nowe sposoby na wyłudzenie danych, czy pieniędzy, a ustrzec się przed nimi pozwala jedynie rozwaga.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj