Niezależnie od tego, w jakim miejscu używa się drukarki, zawsze można pomyśleć o jej ekonomicznym używaniu. Co oznacza to w praktyce? Drukować w taki sposób, aby ten proces wychodził jak najkorzystniej, czyli głównie chodzi o obniżenie kosztów drukowania. Drukarki wcale nie będą drogie w użyciu, jeśli będziemy się z nimi obchodzili w odpowiedni sposób. Z tego artykułu dowiesz się, jak drukować oszczędnie.

Drukowanie na czarno się opłaca

Drukarki laserowe i kolorowe tonery Canon, Brother czy HP potrafią płatać figle. Mogą one być domyślnie ustawione na druk kolorowy. Dlatego warto jak najszybciej, tuż po uruchomieniu drukarki i zainstalowaniu sterowników, ustawić domyślny wydruk na czarno-biały. Nie jest to tak drogie, jak wydruk kolorowy. Oczywiście jeśli zajdzie taka potrzeba i coś koniecznie musi być wydrukowane w kolorze, to nie trzeba się ograniczać do oszczędnego drukowania. Warto jednak postawić na świadome drukowanie w kolorze tylko tego, co tak naprawdę jest potrzebne i ręczne wybieranie opcji na urządzeniu „drukuj w kolorze”.

Stosuj druk dwustronny

Takiej funkcji nie trzeba specjalnie doszukiwać się w wybranych modelach, ponieważ posiada ją już praktycznie każda nowsza drukarka. Modele wyposażone w dupleks, czyli drukowanie dwustronne, w większości drukują już w sposób zautomatyzowany. Cały ten proces prowadzi do zużycia mniejszej ilości papieru. Rozwiązanie to uchodzi za ekonomiczne, ponieważ ryza papieru wystarcza na dłużej, a my produkujemy mniej papieru.

Energooszczędne drukarki na wagę złota

Wybór odpowiedniej drukarki to twardy orzech do zgryzienia. Na rynku dostępne są drukarki HP, Brother, Epson, Canon i wiele innych. Jeśli wybór padnie na tanie urządzenie, to nie do końca musi to oznaczać, że będzie to oszczędne. Są one tylko atrakcyjne pod kątem samej ceny, ale ich zużycie energii elektrycznej jest niekoniecznie zadowalające. Postaw na coś droższego, ale energooszczędnego. Drukarki laserowe – do których nada się toner Canon, HP, Epson itp., w zależności od wyboru modelu drukarki – są tańsze w eksploatacji niż drukarki atramentowe. Sprawdź tanie tonery do drukarek Brother.

Używaj zamienników

Zamienniki pochodzące od sprawdzonych producentów nie są niczym złym. Dzięki temu, że toner do drukarki Canon czy tusz do drukarki Epson można zastąpić zamiennikami, to oszczędność kosztów drukowania wychodzi bardzo na plus, bo sięga nawet do 80%. Umiejętne korzystanie z zamienników, które są tańsze, sprawdzi się lepiej podczas drukowania dokumentów tekstowych. Niestety podczas drukowania fotografii mogą wyjść pewne defekty, np. zdjęcia mogą szybciej płowieć. Tutaj sprawdzi się lepiej oryginalny toner do drukarki Canon czy innego modelu.

Oszczędnie, czyli wiele stron na jednym arkuszu

Więcej stron na jednym arkuszu nie oznacza, że tekst będzie nieczytelny. Często nawet cztery strony na jednej kartce i toner HP, Epson czy toner Canon potrafią połączyć swoje siły tak, że jakość wydruku jest zniewalająca. Dodatkowo dochodzi tutaj ilość zaoszczędzonego papieru.

Mniejsze marginesy, więcej tekstu

Drukowanie oszczędne nie ogranicza się do wyboru odpowiedniego tonera, tuszu czy drukarki. To również takie elementy, jak ustawienia programu, w którym drukujemy dokument. Warto więc zadbać o zmniejszenie marginesów, np. do 1 cm. Dlaczego? Objętość całego dokumentu lub pracy zmniejszy się w niektórych przypadkach nawet do 10%. Przy pracach, które mają kilka stron, może to być mało zauważalne, ale przy dokumentach, które mają sto stron, to już spora oszczędność.

Czcionka to ważny element

Postaw na oszczędne drukowanie dzięki zmianie czcionki. To banalnie prosty punkt, ale działa. Im większa i grubsza czcionka, tym więcej tuszu zużywa się podczas drukowania. Niektóre badania dowodzą, że zmiana czcionek potrafi zmniejszyć objętość pracy nawet o 20-30%.

Podsumowanie

Jak widzisz, istnieje wiele czynników, które mają wpływ na oszczędne drukowanie. Od Ciebie zależy, czy wprowadzisz je w życie i będziesz na nie zwracał uwagę. Korzyści pozostaną z Tobą na dłużej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj