Dla osób, które jedynie w niewielkim stopniu interesują się współczesną motoryzacją, skutery oraz motocykle mogą wydawać się być tymi samymi pojazdami. Wprawny obserwator powinien jednak dość szybko zauważyć kilka istotnych rozbieżności w wyglądzie obu środków transportu, chociaż najważniejsze różnice widoczne są dopiero po głębszej analizie zagadnienia.

Skuter, czyli co to takiego?

Wedle obowiązujących w naszym kraju przepisów mianem motoroweru (potocznie nazywanego skuterem) określa się pojazd, którego pojemność silnika nie przekracza 50 cm³. Jednoślady charakteryzujące się większymi jednostkami napędowymi są więc prawnie uznawane za motocykle. Warto jednak zaznaczyć, że pojęcie skuter odnosi się również do pojazdu, którego nie trzeba obejmować nogami podczas jazdy. Obie definicje są więc tak naprawdę poprawne, ponieważ na rynku można znaleźć bardzo dużo jednośladów wyposażonych w podesty pod stopy i silniki o pojemności większej niż 50 cm³. Skuter to pojazd, który świetnie nada się do jazdy po mieście. Niewielkie gabaryty sprzyjają łatwemu manewrowaniu między samochodami oraz gwarantują łatwą dostępność miejsc do parkowania. Skutery z reguły nie charakteryzują się świetnymi osiągami, dlatego jazda na dłuższych dystansach może okazać się bardziej uciążliwa. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się jako środek transportu na linii dom praca niż pojazd do wakacyjnego podróżowania.

Motocykl – czym się wyróżnia?

Motocykle, czyli pojazdy spalinowe o pojemności silnika większej niż 50 cm³, są całkiem popularnym środkiem transportu w naszym kraju. Wynika to w pewnym stopniu z faktu, że do kierowania jednośladem o silniku do 125 cm³ wymagane jest jedynie posiadanie prawa jazdy kategorii B. Motocykle to pojazdy zdecydowanie cięższe od skuterów oraz bardziej masywne. Wciąż jednak świetnie sprawdzą się podczas przejazdu przez zakorkowane ulice dużych metropolii. Jednoślady tego typu bardzo często są wyposażone przez producentów w mocne silniki, które bez problemu są w stanie bardzo szybko rozpędzić pojazd do dużych prędkości. Dzięki temu doskonale nadają się do pokonywania większych odległości, dlatego przez wiele osób są uważane za dużo bardziej uniwersalne niż opisywane wcześniej skutery.

O czym warto pamiętać podczas zakupu?

Zakup nowego jednośladu wiąże się przeważnie z wysokimi kosztami, dlatego warto zapoznać się z serwisem ogłoszeniowym Pokato.pl. Można na nim znaleźć między innymi używane motocykle i skutery. Decydując się na zakup sprzętu z drugiej ręki bardzo często można trafić na egzemplarze utrzymane w świetnym stanie, w wyjątkowo atrakcyjnej cenie. Dzięki temu możliwe będzie zaoszczędzenie znacznej sumy pieniędzy, która z pewnością przyda się podczas poszukiwania niezbędnych elementów wyposażenia. Mowa tu oczywiście o solidnym kasku, który w przypadku kolizji będzie w stanie uchronić głowę kierowcy przed poważnymi urazami. Niezbędne będą również rękawice oraz specjalny ubiór, dzięki którym jazda jednośladem będzie zdecydowanie bardziej bezpieczna. Jeżeli zależy nam na zwiększeniu przestrzeni ładunkowej pojazdu, dobrym rozwiązaniem będzie także zaopatrzenie się w specjalne sakwy oraz torby motocyklowe.

Jednoślady to pojazdy o zupełnie innym charakterze niż samochody. Dzięki swojej konstrukcji mogą się jednak okazać świetnym wyborem dla osób, którym zależy na zwinnym oraz stosunkowo małym środku transportu, będącym w stanie zapewnić swobodne poruszanie się po drodze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj