Niezależnie od tego, czy jest to zabawkowe auto dziecka, samochód lub motor, czy nawet instalacje alarmowe i energetyczne, w środku tych urządzeń zwykle znajduje się akumulator. Jeszcze nie tak dawno najpopularniejszą wersją był model opierający swoje działanie na płynnych elektrolitach. Na rynku jest obecnych jednak wiele odmian akumulatorów. Czym się charakteryzują i jak działają?

Standardowe akumulatory działające za sprawą płynnych elektrolitów

Najczęściej spotykanym rodzajem akumulatora, jest ten, którego żywotność utrzymuje elektrolit. Czym tak naprawdę jest? To roztwór, który znajduje się wewnątrz urządzenia. W zależności od odmiany produktu ma konsystencję pasty lub płynną.

Pomimo różnic w fakturze, elektrolit akumulatorowy ma zawsze jedno, konkretne zadanie – powinien transportować dodatnio naładowane jony między końcówkami katody i anody, czyli elektrod, przez które do urządzenia wpływa i wypływa prąd elektryczny.

Jak działają akumulatory elektrolitowe?

Kolejną kwestią, którą warto wyróżnić, jest sposób działania urządzenia. W przypadku akumulatora, za którego funkcjonowanie odpowiadają baterie elektrolitowe, konstrukcja opiera się na trzech głównych elementach – dwa z nich, czyli katody i anody zostały wspomniane wcześniej, uzupełnia je właśnie elektrolit, który oddziela dwa zaciski.

Obecność elektrolitu jest niezbędna, ponieważ umożliwia przepływ ładunku elektrycznego pomiędzy dwoma zaciskami. Za sprawą elektrolitu uaktywniane są reakcje chemiczne, dzięki którym między katodami a anodami zachodzi reakcja przekształcająca zmagazynowaną energię w prąd elektryczny. Dzięki temu może działać każde urządzenie, w którym znajduje się ta odmiana akumulatora.

Praktyczne technologie – akumulatory bezobsługowe

Pomimo tego, że akumulatory działające dzięki płynnym elektrolitom wciąż są często stosowane, to na rynku są inne odmiany urządzeń, które swoim działaniem mogą przynieść lepsze efekty. Na przykład poprzez znacznie rzadsze występowanie awarii.

W przypadku standardowych akumulatorów dużym problem był wyciek elektrolitu, który nie pozostawały w miejscu wskutek zmiany pozycji urządzenia, czy wibracji. Rozwiązaniem tych problemów są akumulatory żelowe.

Akumulatory żelowe to funkcjonalne rozwiązanie

Są wyposażone w regulowany zawór, nie wymagają obsługi i mają baterię kwasowo-ołowiową. Charakterystyczne cechy urządzeń to także duża wytrzymałość oraz wszechstronność w zastosowaniu. Jednym z największych atutów akumulatorów żelowych jest możliwość umieszczenia ich w systemach znajdujących się w miejscach, w których nie ma dużej wentylacji.

Jak działają akumulatory żelowe?

Najważniejszym aspektem działania akumulatorów tej odmiany, jest nieruchoma, żelowa masa. Powstaje za sprawą połączenia elektrolitu z kwasem siarkowym, a także oparów krzemionki. W tej technologii ważne są również regulowane, jednokierunkowe i otwarte zawory. Ich działanie powoduje rekombinację wewnętrznych gazów w wodę.

Co sprawia, że akumulatory żelowe są bezobsługowe?

Dzięki nim urządzenie nie wymaga obsługi – nie trzeba kontrolować stanu wody destylowanej. Wiąże się to również z tym, że akumulator żelowy generuje opary i gazy na poziomie bliskim zeru, co sprawia, że może być umieszczony w niemal każdym miejscu, nawet blisko pomieszczeń użytkowych lub mieszkalnych.

Akumulatory AGM – praktyczne akumulatory

Akumulatory AGM są często stawiane na równi z żelowymi. Owszem, pomiędzy tymi dwiema odmianami pojawia się wiele podobieństw, jednak różnice sprawiają, że nie powinno się ich uważać za takie. Jakie w takim razie są podobieństwa i różnice?

Akumulatory AGM i żelowe – podobieństwa

Akumulatory AGM podobnie, jak wersja żelowa są bezobsługowe. Wpływa na to stałe utrzymywanie zawartości wody w urządzeniu poprzez rekombinację – absorbowanie tlenu wytworzonego na płycie dodatniej przez płytę ujemną. Dzięki temu nie powstaje wodór, a właśnie woda. Z tego powodu umieszczono w nich również regulowane, szczelne i odporne na zalanie zawory.

Akumulatory AGM i żelowe – różnice i najpopularniejsze modele

Jakie w takim razie są różnice? Najważniejsza z nich to elektrolity. We wcześniej opisywanej odmianie są one w formie żelu, natomiast w urządzeniach AGM są absorbowane w matach szklanych, jak separatory.

Inna charakterystyka dotyczy także sposobu działania. Akumulatory AGM lepiej się sprawdzają podczas pracy w niższych temperaturach, a także w zastosowaniach, gdzie potrzebne jest duże natężenie prądu. Najpopularniejszą odmianą w obu przypadkach, jest akumulator 12 V – zarówno jeżeli chodzi o wersję żelową, jak i AGM. Może on być stosowany, na przykład w wielu współczesnych urządzeniach wymagających zasilania, a także systemach elektroenergetycznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj