naprawa-wydechu

Wydech to jeden z najszybciej eksploatujących się elementów samochodu. Wysoka temperatura, stałe narażenie na wilgoć, piach i kurz przyczynia się do powstawania korozji, która uszkadza metalową rurę. Uszkodzenia mechaniczne zdarzają się zazwyczaj w nisko osadzonych samochodach podczas wjazdu na krawężnik. W wielu przypadkach usterki wydechu są stosunkowo niewielkie i łatwe do samodzielnego naprawienia. Sprawdź, jak powinna przebiegać naprawa wydechu!

Po czym rozpoznać problem z wydechem?

Charakterystycznym objawem uszkodzenia układu wydechowego jest głośny odgłos buczenia. Dźwięk może być słyszalny nieprzerwanie podczas jazdy lub wyłącznie przy osiągnięciu konkretnych obrotów. Wynika to z powstałych nieszczelności na którejś z trzech części tłumika. Do mniej oczywistych objawów sugerujących usterkę wydechu zalicza się spadek mocy silnika oraz późną reakcję pojazdu po naciśnięciu pedału gazu. Często są to subtelne zmiany trudne do zauważenie przez początkujących kierowców.

Naprawa wydechu czy wymiana?

Decyzja o naprawie lub wymianie wydechu powinna być uzależniona od skali uszkodzenia. Usterki rury wydechowej, czyli końcowej części tłumika, są reperowalne. Ubytki metalu spowodowane przepaleniem lub korozją, odłamanie części rurki lub jej bezpośrednie urwanie od tłumika można w prosty sposób naprawić. Reperować można również wszystkie elementy mocujące układ wydechowy do podwozia.

Gorszą sytuacją dla kierowcy jest bezpośrednie uszkodzenie tłumika, takie jak wypadnięcie czy pokruszenie jego wkładu, lub gdy wraz z rurą wydechową odpadnie ścianka czołowa. Samodzielna naprawa wydechu jest wówczas niemożliwa, a i niewielu mechaników podejmie się takiego zadania. Zdecydowanie bardziej opłacalne, zarówno finansowo, jak i pod względem poświęconego na to czasu, jest zakup nowego tłumika. Wymianę warto rozważyć jedynie w przypadku posiadania samochodu sportowego, do którego części zastępcze bywają horrendalnie drogie.

wydech

Jak samodzielnie naprawić wydech?

Naprawa wydechu polega na zlikwidowaniu powstałych w rurze ubytków lub na ponownym złączeniu odłamanych części. Do zreperowania rozległych braków metalu lub scaleniu dwóch elementów rury wydechowej potrzebna będzie spawarka oraz ewentualnie odpowiednia piłka. Nie trzeba używać do tego takich samych, profesjonalnych narzędzi, jakie dostępne są w warsztatach samochodowych. Ważne, aby posiadana spawarka była w stanie rozgrzać metal do temperatury topnienia, która pozwoli scalić pęknięte elementy. W przypadku rozległych dziur należy przedtem przy pomocy piłki odciąć uszkodzony fragment rury i dopiero przystąpić do spawania. Pamiętaj, aby podczas pracy zachować wszystkie względy bezpieczeństwa! Jeśli nigdy wcześniej nie wykonywałeś tego typu zadań lub nie masz smykałki do majsterkowania, nie ryzykuj i zostaw robotę profesjonaliście.

Zdecydowanie łatwiej jest poradzić sobie z nieszczelnościami spowodowanymi korozją lub przepaleniem metalu. W tym przypadku nie potrzebujesz spawarki ani innych specjalistycznych narzędzi. Więc czym zakleić dziurę w wydechu? W sklepach motoryzacyjnych można kupić służące do tego produkty do montażu i naprawy wydechu, które wymagają jedynie dokładnego założenia. Taśma do uszczelnienia wydechu to najczęściej cienkie i elastyczne aluminium, którym należy dokładnie i ciasno owinąć miejsce z występującą nieszczelnością. Podczas pracy auta wydech rozgrzewa się do wysokich temperatur, co dodatkowo pomoże zespolić taśmę z metalem. Ciekawą propozycją są również opaski naprawcze wykonane z włókna szklanego impregnowanego żywicą epoksydową, które także scalają się z oryginalną częścią pod wpływem ciepła. Poleca się je szczególnie do uszczelniania styku rury wydechowej i tłumika.

naprawa-wydechu-produkty

Nie bagatelizuj problemu

Występujące najczęściej usterki związane z wydechem nie są groźne. Problemem są jednak objawy, które poza informowaniem o ewentualnych uszkodzeniach tego układu, mogą świadczyć o znacznie poważniejszych awariach. Każde niepokojące sygnały związane z samochodem powinny skłonić do sprawdzenia, co prawdopodobnie jest nie tak, i do przeprowadzenia dokładnej diagnostyki pojazdu.

W asortymencie sklepu motoryzacyjnego nocar.pl znajdziesz części zastępcze do samochodów oraz taśmy do uszczelniania ubytków, które skutecznie przywrócą wydech do pierwotnego stanu.

Źródło zdjęć: nocar.pl, shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj