podstawowe zasady działania sterowników PLC

Sterowniki PLC są obecnie urządzeniami, które kojarzą się z automatyką. Wykorzystywane są podczas budowy maszyn stosowanych w wielu gałęziach przemysłu, głównie różnego rodzaju fabrykach i zakładach. Ich zadaniem jest wykonywanie wprowadzonej do systemu instrukcji krok po kroku tak, aby usprawnić procesy produkcyjne. Jakie są podstawowe zasady ich działania? Wyjaśniamy.

Czym są sterowniki PLC?

Sterowniki PLC nazywane są inaczej programowalnymi sterownikami logicznymi. To małe, przemysłowe komputery, które posiadają specjalnie zaprojektowane dla danego procesu modułowe komponenty. Zgodnie z definicją są to cyfrowo działające urządzenia elektroniczne do użytku w środowiskach przemysłowych. Posiadają pamięć do wewnętrznego przechowywania instrukcji sterujących zorientowanych na użytkownika do realizacji określonych funkcji. Wśród nich wyróżnia się sterowanie:

  • logiczne,
  • sekwencyjne,
  • taktowanie,
  • zliczanie,
  • funkcje arytmetyczne.

Zasada działania sterownika PLC

Sterownik PLC to dość proste urządzenie, które posiada wejścia i wyjścia, a także system operacyjny, czyli oprogramowanie układowe i interfejs. Za pomocą tego ostatniego można zdefiniować odpowiedni program użytkownika. Sprzęt ten wyposażony jest również w procesor, którego zadaniem jest pobieranie i przetwarzanie danych z pamięci, a także wykonywanie zapisanych w specjalnym oprogramowaniu poszczególnych instrukcji.

Moduły wejściowe odbierają sygnały w postaci binarnej na przykład z czujników. Znajdują się one na wejściach PLC, przez które otrzymują informacje o tym co się dzieje w systemie lub maszynie. Przykładami takich sensorów są różnego rodzaju bariery świetlne, wyłącznik krańcowy, przycisk enkoder, czy mierniki temperatury.

Urządzenie to działa na zasadzie zero-jedynkowej, czyli włącza i wyłącza poszczególne maszyny, które są do niego podporządkowane za pomocą impulsów elektrycznych na podstawie danych odczytanych z czujników oraz wgranej instrukcji. Należy pamiętać, że sterownik wykonuje wszelkie czynności w kolejności, w której zostały one w nim zapisane. PLC wykorzystywane są obecnie niemal we wszystkich procesach automatyki przemysłowej.

Jakie są rodzaje sterowników PLC?

Wymienia się wiele rodzajów sterowników PLC, które różnią się między sobą oprogramowaniem oraz budową. Firmy takie jak Pro Assem zapewniają szeroki wybór różnego rodzaju rozwiązań zarówno kompaktowych, modułowych jak i rozproszonych. Wśród najpopularniejszych środowisk programistycznych programowalnego sterownika logicznego wyróżnia się LD, FBD, ST, IL, SFC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj