Czym jest USB?
USB to technologia, która diametralnie zmieniła rzeczywistość informatyczną. Kiedyś z tyłu komputera znajdowało się wiele różnych wejść, a każde dedykowane było innemu urządzeniu. USB to inaczej uniwersalna magistrala szeregowa,umożliwiająca podłączenie do jednego gniazda każde urządzenie korzystające z tej technologii. Dzięki temu, do urządzenia posiadającego taki port bez przeszkód możemy podłączać słuchawki, głośniki, kamerę, mysz, klawiaturę, podkładkę oraz telefon. Ponad to podłączenie urządzenia USB jest bardzo proste. Obecne systemy operacyjne najczęściej same wykrywają typ podłączonego urządzenia i na bieżąco instalują odpowiednie sterowniki, umożliwiając natychmiastowe podjęcie pracy na danym sprzęcie.
Typy kabli USB
Na rynku można znaleźć kilka różnych typów złączy USB. Typ A, najczęściej stosowany jest przy komputerze, który obsługuje ładowarki do telefonów i urządzeń mobilnych. Typ B, bardziej kwadratowy, spotykany najczęściej przy drukarkach i skanerach oraz typ C, rozwiązujący problem, którą stroną należy podłączyć wtyczkę, gdyż jest ona w tym przypadku symetryczna. Oprócz tego występują jeszcze warianty USB mini i USB micro.
Standardy USB
Występują różne standardy USB, choćby ze względu na ich przepustowość. W ten sposób wyróżniamy USB 2.0, najstarszy rodzaj rozpowszechniony w kwietniu 2000 roku. Mimo wieku dalej można spotkać się z niektórymi urządzeniami pracującymi w standardzie 2.0. Jego przepustowość wynosi 480 Mb/s i zużywa do 500 mA prądu, a także umożliwia przesyłanie danych z komputera na urządzenie, ale tylko w jedną stronę w tym samym czasie. Od 2008 roku drugim standardem obecnym na rynku jest USB 3.0. Ma on większą przepustowość od poprzednika, gdyż dochodzi ona do 5 Gb/s i zużywa do 900 mA prądu. Można to odczuć przy ładowaniu telefonu lub tabletu, które zachodzi znacznie szybciej. Najnowszy rodzaj istniejący na rynku to standard 3.1, który zapewnia największą przepustowość o wartości 10 Gb/s.
Jak działa USB?
Kabel USB jest zbudowany z reguły z 4 przewodów. Uziemienia, napięcia, przewodu do przesyłania danych i przewodu do ich odbioru. Przez host nadawane są urządzeniom adresy oraz sprawdzane tryby, w jakim chce wymieniać informacje. Wśród trybów występujących w USB wyróżniamy izochroniczny, przerwaniowy oraz masowy. Izochroniczny wysyła dane w sposób ciągły i w czasie rzeczywistym, jest stosowany głównie w głośnikach. Przerwaniowy, to taki, w którym dane są niewielkie i wysyłane są gdy zajdzie potrzeba, występujący głównie w myszkach oraz klawiaturach. Ostatni z nich to masowy, obsługujący większe dane, gdzie konieczne jest zachowanie ich spójności występujący w skanerach i drukarkach.