Prowadząc firmę jest się narażonym na wiele zagrożeń w sieci, podobnie jak użytkownicy prywatni, z tymże konsekwencja w tym przypadku może być zdecydowanie poważniejsza, od utraty prestiżu, reputacji, przez roszczenia klientów aż na utracie danych kończąc. Warto więc poznać wszystkie internetowe zagrożenia, by wiedzieć, jak ich uniknąć.

Złośliwe oprogramowanie – najczęstsze z zagrożeń, czasem trudne do wykrycia

Ściąganie nieznanych plików, otwieranie wiadomości od nieznanego nadawcy, bądź bez uprzedniego sprawdzenia, czy adres poczty na pewno się zgadza, czy kliknięcie w link w sieci może prowadzić do zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem. Najczęściej są to wirusy takie jak np. robaki komputerowe, które mają zdolność replikacji, a tym samym bardzo szybko wyczerpują zasoby komputera. W ten sposób sprzęt może całkowicie się zablokować, a tym samym nie ma się dostępu do ważnych danych bądź zostają one zastąpione szkodliwymi plikami. Adware może być źródłem infekcji, bo nawet reklamy w sieci przekierowują nas na strony internetowe, których nie mieliśmy zamiaru odwiedzać i to takie, które nie zawsze są zabezpieczone, a zatem podatne na ataki hakerskie. Często pojawia się komunikat o wygranym konkursie, a po kliknięciu w odpowiednie pole wymagane jest podanie danych, czego absoutnie robić nie można. Spyware to oprogramowanie szpiegujące, które śledzi ruchy użytkownika, może rejestrować naciskane na klawiaturze klawisze albo wykonywać zrzuty ekranu. Nietrudno się domyślić jak może być to niebezpieczne. Najbardziej uciążliwe są ransomware. Tutaj pojawia się plansza np. ze sfingowanym komunikatem od rzekomej policji czy nawet FBI, w którym czytamy, że komputer został zablokowany i aby go odblokować należy wpłacić pieniądze na podany numer konta. Oczywiście wpłacenie pieniędzy nie skutkuje odblokowaniem, a jedynie utratą środków. Cyberprzestępcy są bardzo sprytni i wykorzystują luki w systemie. Można ich uniknąć decydując się na usługi firmy it. Wrocław jest miastem, gdzie wielu przedsiębiorców zabezpieczyło już swoje firmowe komputery przed złośliwym oprogramowaniem. Lepiej zrobić to przed szkodą niż po szkodzie.

Zadbaj o swoją pocztę firmową

Częstym zagrożeniem w sieci jest SPAM. Niechciane wiadomości reklamowe od firm mogą być dziełem oszustów i wtedy prowadzą do zainfekowania komputera. Niemniej jednak nawet jeśli są rzeczywistymi reklamami usług są niezwykle uciążliwe, bo przesłaniają nam faktyczną pocztę od klientów i kontrahentów. Na pewno, jeśli firma korzysta z ogólnodostępnej poczty, to czym prędzej powinna zdecydować się na taką, w ramach której SPAM jest blokowany. Brak konieczności jego ręcznego usuwania znacząco przyspiesza pracę. Podpięcie portalowego adresu do Gmaila może wyeliminować SPAM. Samoistne kierowanie niechcianej poczty do folderu SPAM jest dobrym rozwiązaniem, pod warunkiem, że nie trafia tam przez pomyłkę ważna poczta. Informatyk pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie, które znacząco ograniczy SPAM w sieci. Oczywiście przy wysyłaniu wiadomości biznesowych najlepiej korzystać z programów typu Outlook w ten sposób można mieć „czystą pocztę” i stałe powiadomienia.

Phishing – uchroń się przed oszustwem

Na poczcie internetowej w związku z tym, że adresy są ogólnodostępne czy udostępniane w sieci, choćby w zakładce kontaktu na stronie firmowej pojawia się też phishing. To fałszywe wiadomości od rzekomych dostawców usług czy kontrahentów, pod którymi kryją się po prostu cyberprzestępcy. Informacja o niezapłaconej, zaległej fakturze jest dla przedsiębiorcy elektryzująca i chce jak najszybciej naprawić swój błąd. Jeśli dokładnie nie przeczyta wiadomości, czy nie obejrzy źródła, to może się okazać, że ani się obejrzy a przeleje pieniądze na konto oszusta. O ile będzie to jednorazowa wpłata niewielkiej kwoty, to jeszcze będzie można to przeboleć, gorzej, jeśli konto bankowe na skutek takiego działania zostanie wyczyszczone. Bardzo często banki internetowe ostrzegają przed różnymi oszustwami, które często kryją się też pod fałszywymi wiadomościami SMS. Nasze smartfony mają stały dostęp do sieci i także w ten sposób można wyzerować firmowe konto, logując się do banku i płacąc oszustom. Czasem wiadomości wyglądają łudząco podobnie do oryginałów, zatem należy uważać i bardzo dokładnie sprawdzać, czy adres zgadza się z poprzednio otrzymanymi wiadomościami.

Ja chronić się przed zagrożeniami w sieci?

Czasami źródłem tego rodzaju zagrożeń możesz nie być ty sam, a Twoi współpracownicy. Dlatego koniecznie musisz zainwestować w stosowne szkolenia, które możesz zyskać wraz z usługą obsługi informatycznej firm. Wrocław jest miastem, gdzie wielu przedsiębiorców zdając sobie sprawę z zagrożeń sieci, przeprowadziło już takie szkolenia dla swoich pracowników. Warto również zlecić audyt IT, który pokaże, jakie są luki w systemie, a także da odpowiedzi, jak można im w skuteczny sposób zaradzić.

Zagrożenia w sieci były, są i zawsze będą. Trzeba dbać o to, by system był zawsze aktualizowany, podobnie jak programy antywirusowe. Warto również korzystać z pomocy specjalistów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj