z jakich elementów składa się centralny układ smarowania

Centralny układ smarowania jest rozwiązaniem, które znalazło zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Zapewnia dostarczanie środka smarnego do wielu punktów. Dzięki niemu możliwa jest pełna automatyzacja procesu smarowania, przy założeniu całkowitej precyzji dozowania takiej substancji. Doskonale sprawdza się w przypadku smarowania urządzeń tworzących linie technologiczne, maszyny budowlane i górnicze. Dowiedz się, z czego składa się ten układ!

Struktura centralnego układu smarowania

Centralne smarowanie obejmuje wiele elementów, które ze sobą współpracują. Wśród najważniejszych wymienia się:

  • rozdzielacze,
  • pompy centralnego smarowania,
  • przewody smarowe,
  • elementy dozujące (dozowniki),
  • systemy sterowania,
  • zbiorniki,
  • drobne części, takie jak filtry, zawory, złącza.

Budowa układu centralnego smarowania w dużej mierze zależy od jego typu. Jak wskazują specjaliści firmy DropsA, na rynku są dostępne układy progresywne, liniowe, impulsowe
i natryskowe oraz układy olejowe obiegowe.

Elementy centralnego układu smarowania

Pompa centralnego smarowania jest sercem układu. Umożliwia ona wygenerowanie odpowiedniego ciśnienia, które wyrzuca smar do centralnego smarowania ze zbiornika do przewodów. Wymusza ona zatem obieg środka smarnego. Może to być pompa ręczna, pneumatyczna lub elektryczna. Współczesne układy są na ogół wyposażone w ten ostatni typ urządzenia.

Rozdzielacz główny ma za zadanie rozprowadzić smar do przewodów. Te z kolei przekazują go dalej do poszczególnych punktów smarowania. Regulowanie ilości smaru, który dostarczany jest do całego układu następuje na dwa sposoby:

  • dzięki regulacji wydajności pompy oraz ustawienie właściwych czasów pracy pompy,
  • dzięki grupowaniu wyjść oraz dostosowaniu częstotliwości dostarczania smaru dla każdego punktu.

Odpowiedni zbiornik umożliwia magazynowanie pożądanego zapasu środka smarnego. Sprawne działanie całego układu zależy również od przewodów, które rozprowadzają smar do właściwych punktów. Z kolei sterowniki nadzorują funkcjonowanie pompy i gromadzą informacje o stanie poszczególnych podzespołów.

Maszyny i urządzenia stosowane w zakładach przemysłowych to skomplikowane konstrukcje. Składają się one z wielu podzespołów, w tym elementów ruchomych. W ich przypadku konieczne jest wyeliminowanie niepożądanego tarcia. W tym celu stosuje się centralne układy smarowania. Pozwalają one na optymalne rozprowadzanie środków smarnych w odpowiednim czasie. Zależnie od typu urządzeń, można zastosować układy progresywne, liniowo-progresywne, impulsowe lub hybrydowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj