Szybkość działania strony internetowej ma bezpośredni wpływ na odwiedziny użytkowników. Ten czas ładowania zależy od wielu różnych czynników. Aby można przyspieszyć witrynę, trzeba poznać te czynniki.

Co robi internauta, gdy musi długo czekać na załadowanie strony internetowej? Wychodzi, rezygnuje. Tak mówią dane w wielu raportach. Użytkownicy nie chcą długo czekać na załadowanie strony, nie ma co liczyć na ich cierpliwość. Długie ładowanie oznacza po prostu utratę użytkowników. To jednak nie wszystko. Długie ładowanie wpływa negatywnie również na pozycję witryny w wynikach wyszukiwania Google. Co wpływa na to, czy strona www ładuje się szybko, czy wolno?

Hosting strony

Duży wpływ na szybkość działania strony internetowej ma hosting www. Gdy użytkownik łączy się z wybraną stroną www, pobiera ona odpowiednie dane z serwera, na którym znajdują się pliki witryny. Jeśli hosting będzie złej jakości, wolny, nie ma co liczyć, że serwis internetowy będzie szybko się ładował. Trzeba jeszcze wziąć pod uwagę taką kwestię, że hosting współdzielony jest dobry dla małych stron www, natomiast większe witryny i do tego popularne wymagają już bardziej wydajnych rozwiązań jak na przykład serwer VPS czy nawet serwer dedykowany.

Oprogramowanie strony

Technologia, w jakiej została wykonana strona internetowa, również ma wpływ na szybkość jej ładowania. Najpopularniejszy CMS to WordPress. Sam w sobie nie powinien sprawiać problemów. Jednak ładowanie może spowolnić używany motyw. Negatywnie wpływa także duża liczba wtyczek, których używa witryna. Niestety, trzeba znaleźć złoty środek między potrzebnymi dodatkami a czasem otwierania się strony www.

Grafika

Grafika i zdjęcia na stronie internetowej potrafią znacznie obniżyć jej szybkość ładowania. Trudno jednak ograniczać takie elementy, ponieważ przyciągają użytkowników. Trzeba jednak zadbać o odpowiednią optymalizację elementów graficznych. Należy tak skompresować zdjęcia, żeby miały jak najniższą wagę bez znacznej utraty jakości.

Wideo

Podobna kwestia jak w przypadku zdjęć. Wideo jest coraz popularniejsze i w wielu witrynach stanowi ważny kontent. Jednocześnie duże pliki wideo oznaczają znacznie wolniejsze ładowanie się strony www. Trudno jednak zrezygnować z tego rodzaju materiałów. Na szczęście jest na to rozwiązanie. Zamiast umieszczać wideo na własnym serwerze, lepiej użyć do tego zewnętrznej platformy. Najczęściej wykorzystuje się do tego YouTube. To pozwoli nie tylko przyspieszyć działanie strony internetowej, ale i nie będzie zabierało miejsca na naszym serwerze.

Na szybkość ładowania strony www wpływa wiele czynników. Ważne, żeby zidentyfikować to, co obniża szybkość witryny i rozwiązać problem definitywnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj