Sieć bezprzewodowa w praktycznie każdej branży gospodarki jest już codziennością, bez której nie możemy wyobrazić sobie poprawnego realizowania podstawowych celów i zadań firmy. Jednak wraz z rozwojem infrastruktury informatycznej, pojawiają się nowe rozwiązania, które udoskonalają dotychczas znane funkcjonalności. Przykładem tego rozwoju mogą być właśnie rozwiązania chmurowe, w ramach których zachodzi możliwość wdrożenia sieci bezprzewodowej WLAN.

Sieć bezprzewodowa jako klucz do utrzymywania ciągłości procesów biznesowych w sieciach handlowych

Technologia sieci bezprzewodowej już od dobrych 10 lat na stałe uznawana jest za niezbędny element architektury informatycznej, którego efektem jest usprawnianie wielu istotnych procesów zachodzących w sieciach handlowych, ale też w innych branżach i gałęziach gospodarki. Bezprzewodowe środowisko pracy sprzyja komfortowi pracy, zwiększonej produktywności pracowników i odpowiedniej efektywności procesów zachodzących w firmie.

Obecnie to właśnie technologia wyznacza nowe standardy prowadzenia działalności gospodarczej, dlatego też, by zachować względną przewagę konkurencyjną, niezbędne jest dostarczanie takich elementów infrastruktury jak sieć WLAN.

Rozwój technologiczny sieci Wi-Fi

Wraz z rozwojem technologicznym, sieci handlowe muszą mierzyć się z nowymi wyzwaniami, które w poprzednich latach były zbyt marginalnym powodem do poszukiwania innych rozwiązań. Potrzeba łączenia się z siecią coraz większej ilości urządzeń, zarówno tych służbowych wykorzystywanych przez pracowników, jak i prywatnych, które są użytkowane przez klientów. Wymóg wykorzystania sieci poza obszarem miejsca pracy. Coraz większe znaczenie terminu Internet of Things i urzeczywistniająca się powoli wizja sieci, w której wiele urządzeń komunikuje się ze sobą nawzajem. Więcej informacji o sieci bezprzewodowej na https://sebitu.pl/wlan-siec-bezprzewodowa/.

To zaledwie mała garstka wyzwań, które muszą zostać pokryte przez rychły rozwój technologii sieci bezprzewodowej. I choć usługa Wi-Fi jest standardem, to jednak wraz z pojawieniem się rozwiązań chmurowych, coraz bardziej uzasadniony staje się proces integrowania obu technologii, przynajmniej pod względem budowania i zarządzania siecią. Według ekspertów sieć bezprzewodowa w chmurze to jedyne rozwiązanie, które sprosta rosnącym oczekiwaniom technologicznym w branży handlowej i nie tylko.

Czym jest sieć bezprzewodowa w chmurze?

Sieć bezprzewodowa w chmurze (równie dobrze znana jako Cloud WLAN) to innowacyjna koncepcja, która pozwala na jeszcze bardziej kompleksowe wykorzystanie całego potencjału, który drzemie w technologii sieci bezprzewodowej. Dzięki Cloud WLAN przedsiębiorstwo może zapewnić sobie integrację zarządzania bezprzewodowymi punktami dostępu, routerami oraz przełącznikami w sposób zdalny. Więcej o sieci WLAN na https://sebitu.pl/cloud-wlan-kontrola-nad-siecia-w-chmurze-wady-i-zalety/.

Co daje sieć bezprzewodowa w chmurze? Możliwość jednorodnej konfiguracji, scentralizowanego zarządzania całą siecią oraz szybką reakcję na pojawiające się problemy i usterki. Cloud WLAN to lepszy, wyższy poziom zarządzania siecią bezprzewodową, która oparta o technologię SI oraz ML  gwarantuje nam inteligentną sieć dostarczającą wielu przydatnych z biznesowego punktu widzenia informacji.

Dlaczego warto wdrożyć sieć bezprzewodową w chmurze?

Technologia sieci bezprzewodowej w chmurze wiąże się z wieloma korzyściami w usprawnianiu i jakościowym polepszeniu procesów biznesowych zachodzących w firmie. W przeciwieństwie do innych rozwiązań sieć bezprzewodowa w chmurze generuje szereg korzyści dla każdego działu firmy.

W przypadku działów sprzedaży, czyli największych działów sieci handlowych, wdrożenie technologii pozwoli na sprawne i efektywne połączenie, zarządzanie oraz konfigurowanie sieci w wielu lokalizacjach, bez ryzyka powstawania powszechnych usterek i awarii. Więcej o tym na https://sebitu.pl/.

Równie istotne są korzyści w odniesieniu do innych działów, takich jak dział finansów, HR czy osób zarządzających firmą. Cloud WLAN wprowadza możliwości szybkiego i bezpiecznego udostępniania zasobów firmowych pracownikom rozsianym po całej Polsce z uwzględnieniem struktury dostępu do poszczególnych zbiorów danych. Cała infrastruktura, przy zachowaniu ogromnej elastyczności i zwiększeniu bezpieczeństwa kontroli danych, nie wpływa w żaden sposób na zwiększenie nakładów inwestycyjnych. Sieć bezprzewodowa w chmurze może rosnąć wraz z rozwojem biznesu, co jest niesamowicie wygodnym rozwiązaniem dla firm, które już teraz chcą zainwestować w nowoczesne rozwiązania sieci bezprzewodowych, jednak nie poprzestają na dalszym rozwoju.

Jakie kryteria muszą zostać spełnione by usługa Cloud WLAN była efektywnie wdrożona

Coraz więcej sieci handlowych decyduje się na wdrożenie rozwiązania sieci bezprzewodowej zarządzanej w chmurze. Jest to alternatywa w stosunku do standardowej sieci bezprzewodowej, w której często istnieje wymóg zadecydowania, czy naszym priorytetem jest bezpieczeństwo, elastyczność a może wydajność. Technologia Cloud WLAN gwarantuje nam spełnienie wszystkich oczekiwań, jednak by móc w pełni wykorzystać potencjał tego rozwiązania, niezbędne jest spełnienie pewnych kryteriów.

Po pierwsze mowa tutaj o systemie zarządzania siecią, który zapewnia duże pole do późniejszej rozbudowy, ale też który umożliwia zarządzanie bezpieczeństwem sieci z poziomu jednego urządzenia czy pulpitu. Niezbędne jest również przemyślenie wprowadzenia dodatkowych rozwiązań, które pomogą w identyfikacji ruchu, jaki przepływa przez sieć.

By sieć w chmurze mogła spełniać swoje funkcje dla każdego pracownika bez względu na jego rolę w organizacji, niezbędne jest zaprojektowanie czytelnego i jednoznacznego modelu uwierzytelniania pracowników, którzy otrzymują zdalny dostęp do zasobów przeznaczonych dla jego oczu i stanowiska, jakie piastuje.

Najważniejsze kryterium, jakie firma musi przeanalizować przed wdrożeniem usługi sieci bezprzewodowej w sieci to kwestia zabezpieczeń, które są szczególnie ważne w infrastrukturze zorientowanej bezprzewodowo. Kontrola dostępu do sieci poprzez uwierzytelnianie, inwestycja w urządzenia zabezpieczające (IPS) lub MDM to rozsądne rozwiązanie tego problemu.

Jak wygląda zarządzanie siecią bezprzewodową z poziomu chmury?

Czy zarządzanie siecią z poziomu chmury to skomplikowany proces? Nic z tych rzeczy. Administrator sieci wprowadza do systemu zarządzającego numer z punktu dostępowego, a następnie dokonuje odpowiedniej konfiguracji. Co dzieje się dalej na przykładzie sieci handlowej?

Pracownik, który w żadnym wypadku nie musi być osobą z kompetencjami w obszarze IT, podpina punkt do zasilania. Tak podłączony punkt komunikuje się z systemem zarządzania zlokalizowanym w zupełnie innym miejscu. Rozwiązanie sieci bezprzewodowej w chmurze zapewnia tanie wdrożenie bez potrzeby zatrudniania fachowców, którzy zajmują się montażem rozwiązania sieciowego. Co więcej, jest to idealny sposób na zarządzanie rozproszoną architekturą sieciową, gdzie kilka sklepów jest zlokalizowanych w innych miejscach.

Chmura publiczna i chmura lokalna – jakie różnice?

W zależności od potrzeb firmy, jej wielkości oraz budżetu, jaki może przeznaczyć na inwestycję w Cloud WLAN, istnieje możliwość wdrożenia rozwiązania w ramach chmury publicznej lub chmury lokalnej. Czym te dwa rozwiązania chmurowe różnią się od siebie?

Chmura publiczna to rozwiązanie, które świetnie wpisuje się w charakterystykę dużych firm o wysokich wymaganiach względem technologii Cloud WLAN. Chmura obliczeniowa publiczna jest oferowana przez dużych dostawców takich rozwiązań i zapewnia nam bardzo dużą przepustowość sieci, a także szereg dodatkowych funkcjonalności, w postaci częstych aktualizacji oraz zaawansowanych możliwości analiz i raportowania przy użyciu sztucznej inteligencji.

Chmura lokalna to natomiast alternatywa, która zda egzamin w przypadku małych i średnich firm. Ekonomiczna inwestycja w chmurę lokalną zapewni nam elastyczność wdrażania i konfigurowania sieci bezprzewodowej w chmurze przy zapewnieniu elastyczności niezbędnej do potencjalnego rozbudowania sieci. 

Z jakimi kosztami wiąże się wdrożenie rozwiązania Cloud WLAN w sieciach handlowych

W przypadku sieci bezprzewodowej w chmurze podobnie jak w przypadku wdrażania innych inwestycji technologicznych, sieci handlowe muszą liczyć się z kosztami tego przedsięwzięcia. Jakie elementy należy wziąć pod uwagę podczas analizy kosztów wdrożenia Cloud WLAN?

Przede wszystkim koszt sprzętu. Choć w przypadku Cloud WLAN infrastruktura sprzętowa nie jest dużym kosztem, to jednak niezbędne jest wyposażenie się w odpowiednie punkty dostępu. Kolejny element to licencje i oprogramowanie, szczególnie jeśli mówimy o perspektywie wdrożenia sieci bezprzewodowej w chmurze publicznej. Z reguły koszty te wiążą się z opłaceniem miesięcznego abonamentu dostosowanego cenowo do naszych potrzeb.

Ostatni element kosztów to koszty używania sieci. Potencjalna wymiana urządzeń, przestoje w działaniu podczas awarii, obsługa zgłoszeń usterek i tym podobne. Na szczęście to właśnie ten trzeci element występuje w najmniejszym udziale w stosunku do innych technologii, co stanowi dodatkową zachętę do wprowadzenia sieci bezprzewodowej w chmurze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj