Wybór odkurzacza to bardzo ważne zadanie. Jest to bowiem jedno z tych urządzeń, od których w dużej mierze zależy poziom czystości w domu. Wybierając odkurzacz warto zwracać uwagę nie tylko na jego moc, ale i samą konstrukcję, zasadę działania, która w istotny sposób przekłada się na efektywność urządzenia. W tej kategorii jednym z najwyższej cenionych rozwiązań jest odkurzacz z filtrem wodnym.

 • Jak działa odkurzacz wodny?
 • Czym różni się odkurzacz z filtrem wodnym od standardowego?
 • Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?
 • Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym?

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacz z filtrem wodnym to urządzenie, które wyposażono w specjalny pojemnik z wodą. To do tego właśnie filtra trafiają wciągnięte przez odkurzacz zanieczyszczenia. Dzięki zastosowaniu pojemnika z wodą zamiast tradycyjnego worka lub innego rodzaju pojemnika, efektywniej przebiega oddzielanie kurzu od powietrza. Plusem filtra wodnego jest także bardzo duża efektywność w usuwaniu cząsteczek takich jak roztocza i inne alergeny, z którymi nie zawsze radzą sobie tradycyjne odkurzacze. Pojemnik oczywiście trzeba regularnie opróżniać i czyścić, natomiast jest to rozwiązanie bardzo wygodne i ekologiczne.

Czym różni się odkurzacz z filtrem wodnym od standardowego?

Odkurzacz wodny różni nie od standardowych urządzeń pod kilkom względami. Przede wszystkim nie posiada tradycyjnego worka na brud, który trzeba co jakiś czas wymieniać. Pamiętać jednak trzeba o każdorazowym opróżnianiu pojemnika z wodą po sprzątaniu. Bezpośrednio przed jego rozpoczęciem trzeba natomiast ten pojemnik napełnić. Zdarza się, że przy dużym poziomie zabrudzenia, trzeba pojemnik opóźniać kilka razy w trakcie jednego sprzątania. Przy regularnym odkurzaniu z reguły wystarczy to zrobić raz, po zakończonej pracy.

Bez wątpienia urządzenie z filtrem wodnym jest jednym z najbardziej zaawansowanych na rynku. Pozwala utrzymać czystość w domu w stopniu znacznie wyższym niż tradycyjne sprzętu. Odkurzacz z filtrem wodnym usuwa o wiele więcej zanieczyszczeń, co przekłada się nie tylko na większą czystość, ale i rzadsze sprzątanie.

To świetne rozwiązanie dla alergików. Pojemnik z wodą świetnie sprawdza się przy usuwaniu roztoczy i innych alergenów. Urządzenie to jest znacznie bardziej efektywne w usuwaniu tych najmniejszych cząsteczek, z którymi nie zawsze radzą sobie inne urządzenia.

Plusem odkurzacza wodnego jest jego stosunkowo długo żywotność. urządzenia tego typu rzadko się psują. Wystarczy regularnie dbać o opróżnianie pojemnika, jego mycie i dokładne osuszenie za każdym razem. Sprzątanie odkurzaczem wodnym przyczynia się także do utrzymania ładniejszego zapachu w domu. Nie ma np. charakterystycznego brzydkiego zapachu, który czasem pojawia się przy odkurzaniu modelami starszego typu.

Czy odkurzacz wodny to odkurzacz piorący?

Odkurzacz piorący, podobnie jak odkurzacz parowy jest jedną z odmian odkurzacza z filtrem wodnym. Nie oznacza to jednak, że każdy odkurzacz wodny ma możliwość pracy na mokro. Odkurzacz parowy dodatkowo kieruje na zabrudzoną powierzchnię parę pod ciśnieniem. Po usunięciu zabrudzenia para jest ponownie zasysana do odkurzacza. Odkurzacz z opcją parania składa się w dwóch osobnych pojemników. W jednym umieszcza się wodę służącą do filtrowania zanieczyszczeń, w drugim – wodę ze śrdoiwkiem piorącym do usuwania zanieczyszczeń. Dodatkowo, brudna woda (podobnie jak w przypadku pary przy odkurzaczach parowych) jest zasysana do środka. Jest to rozwiązanie, które świetnie sprawdza się w przypadku alergików Często po tego typu odkrzacz sięgają również właściciele zwierząt domowych. W większości przypadków odkurzacze piorące umożliwiają pracę w dwóch trybach: na sucho i na mokro.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza z filtrem wodnym?

Na Neonet znajdziesz bardzo zróżnicowaną ofertę odkurzaczy z filtrem wodnym, w tym tych umożliwiających pracę na mokro. Wybór między konkretnymi modelami nie jest prosty, natomiast na początku musisz określić własne oczekiwania i potrzeby. Ocenę poszczególnych urządzeń warto przeprowadzać z uwzględnieniem następujących kryteriów:

 • mocy silnika – parametr podstawowy dla wydajnej i efektywnej pracy odkurzacza, im większe moc, tym lepsza praca silnika i szybsze oraz skuteczniejsze usuwanie zanieczyszczeń. Pamiętaj jednak, że za mocniejsze odkurzacze trzeba zapłacić nieco więcej.
 • siły ssącej – obok mocy silnika to najważniejszy parametr wskazujący na efektywność pracy urządzenia, moc ssania jest oczywiście ściśle związana z mocą samego urządzenia; im jest wyższe, tym skuteczniej usuniesz nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia.
 • pojemności filtra z wodą – pamiętaj, że od tej pojemności zależy, jak często będzie trzeba opróżniać pojemnik w przypadku czyszczenia silnie zabrudzonych powierzchni, ma to znaczenie także dla osób, które mają duży dom; w przypadku większości średniej wielkości domów i mieszkań większość pojemników bez problemu nie wymaga opróżniania w trakcie pracy.
 • możliwości pracy na sucho i mokro – na samym początku poszukiwań warto odkreślić, czy interesuje się mop parowy czy odkurzacz piorący.
 • pojemności zbiornika na wodę do prania – jeśli decydujesz się na odkurzacz piorący, koniecznie zwróć uwagę, jak duży jest pojemnik z wodą i czy nie trzeba go będzie wymieniać w trakcie pracy.
 • zasięgu pracy – jeśli decydujesz się na odkurzacz przewodowy, sprawdź długość kabla, jeśli na bezprzewodowy – czas pracy na baterii.
 • końcówek i ssawek, które pomogą ci w codziennej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj