Kluczowe parametry, które musisz wziąć pod uwagę przed wyborem spawarki

Na rynku dostępnych jest wiele modeli spawarek, które różnią się między sobą różnymi parametrami: amperażem, rodzajem zasilania, rozmiarami czy metodami spawania, do których są przystosowane. Nie dziwne więc, że wiele osób planujących zakup spawarki ma wątpliwości, które urządzenie wybrać. Jakie parametry należy wziąć pod uwagę przy zakupie spawarki?

Maksymalna wartość prądu spawania

Jednym z najważniejszych parametrów każdej spawarki jest moc, czyli wartość prądu spawania. Decyduje ona o tym, jakiej grubości elementy można za jej pomocą spawać. W przypadku zastosowań domowych zupełnie wystarczająca będzie spawarka o prądzie spawania do 200 A – umożliwi między innymi zespawanie bramy oraz różnych lekkich konstrukcji. Urządzenie o prądzie spawania do 200 A sprawdzi się również w firmach, które wykonują okazjonalne, lekkie prace serwisowe. W wypadku zakładu czy warsztatu, w którym prace spawalnicze prowadzone są na co dzień, warto jednak wybrać spawarkę o większej mocy, aby móc bez przeszkód realizować wszelkie niezbędne czynności. Duży wybór takich urządzeń oferuje między innymi sklep spawalniczy Spawaj.eu. Na łączenie grubszych i twardszych metali pozwoli spawarka o amperażu powyżej 250 A.

Cykl pracy spawarki

Kolejnym bardzo istotnym parametrem spawarki jest cykl pracy. Określa on, przez jaki czas w 10-minutowym odcinku można bez przerwy spawać prądem o określonym natężeniu, a ile czasu musi trwać przerwa w pracy, aby urządzenie mogło się schłodzić. Wyrażany jest w procentach – na przykład 200 A w cyklu 60% oznacza, że spawarką można spawać nieprzerwanie prądem o wartości 200 A przez 6 minut, a przez 4 minuty urządzenie musi odpoczywać. Zwykle cykl pracy podawany jest dla maksymalnego prądu spawania – w przypadku jego zmniejszenia cykl pracy się zwiększa. Z tego względu cykl pracy należy rozpatrywać w zestawieniu z prądem spawania. W wypadku zastosowań domowych wystarczająca będzie spawarka inwertorowa o cyklu pracy 20% lub nieco więcej. W przypadku modeli do zastosowań profesjonalnych jego wartość powinna wynosić minimum 50%.

Inne ważne parametry spawarki

Przy zakupie spawarki warto wziąć pod uwagę również inne parametry. Jednym z nich jest pobierana moc, która wpływa na koszt eksploatacji urządzenia. Jeśli spawarka będzie używana regularnie, najlepiej wybrać model energooszczędny. Warto także zwrócić uwagę na zasilanie spawarki. Urządzenia 230 V można podłączyć do sieci jednofazowej, ale modele 400 V wymagają sieci trójfazowej. Nie bez znaczenia są też gabaryty spawarki. Modele mobilne cechują się niewielkim amperażem (zwykle do 200 A), ale można je łatwo przenosić. Urządzenia dla profesjonalistów są większe i trzeba je transportować na podwoziu jezdnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj