Ciężko wyobrazić sobie funkcjonowanie jakiejkolwiek restauracji bez dostępu do profesjonalnej maszynki do mielenia mięsa. Zwykle tego typu sprzęty pracują w gastronomii na pełnych obrotach, dlatego ważne jest, by odpowiednio dobrać parametry urządzenia do potrzeb lokalu. Na co zwrócić uwagę wybierając wilka gastronomicznego?

Wilk do mięsa – rozmiar

Rozmiar wilka do mięsa określa się na podstawie wielkości sitek. Najmniejszym dostępnym rozmiarem jest ósemka – tego typu urządzenia nie nadają się do zbyt intensywnej pracy i służą zwykle jako sprzęt pomocniczy do małych gastronomii, który nie jest mocno eksploatowany.

Najpopularniejszym wyborem dla większości restauracji są wilki o rozmiarze 12. Stanowią one najczęściej wybierany sprzęt dla różnych lokali gastronomicznych. Miejsca takie jak domy weselne, firmy cateringowe czy restauracje hotelarskie, które potrzebują najbardziej wytrzymałego sprzętu powinny sięgnąć po urządzenie większego kalibru – wilk do mięsa w rozmiarze 22.

Rodzaje wilków do mięsa

Profesjonalne maszynki do mielenia mięsa zwykle różnią się nieco od urządzeń, które znamy z domów. Oprócz użytych materiałów i większej wytrzymałości takiego sprzętu, wilki do mięsa mogą różnić się także budową. Małym restauracjom zwykle wystarcza zwykły, jednozakresowy wilk, składający się ze ślimaka, noża oraz sitka. W przypadku wydajniejszych urządzeń konieczne jest jednak zastosowanie bardziej skomplikowanych rozwiązań.

Mowa tutaj o wilkach dwuzakresowych typu Unger, które można podzielić na ½ Unger, w których mięso przechodzi przez ślimak, szarpak, nóż i sitko lub pełny Unger, gdzie znajduje się szarpak, pierwszy nóż, średnie sito, drugi nóż i drobne sitko. Takie maszyny pozwalają na bardzo dokładne i szybkie rozdrobnienie mięsa, dzięki czemu sprawdzają się zwłaszcza w dużych gastronomiach.

Wydajność urządzenia

Każdy wilk do mięsa posiada określoną wydajność. Opisuje się ją podając ilość mięsa, którą urządzenie jest w stanie przemielić w ciągu godziny. Należy jednak pamiętać, że wartość ta jest czysto hipotetyczna, ponieważ większość wilków nie nadaje się do pracy ciągłej. Zaleca się, by po około 45 minutach pracy wyłączyć urządzenie i pozostawić do ostygnięcia. Jeśli zależy nam na ciągłej pracy urządzenia oraz wysokiej wydajności, należy sprawdzić, czy wilk posiada wentylowany silnik i jest chroniony przed przegrzaniem.

Kolejnym aspektem wpływającym na wydajność wilka do mięsa jest rodzaj zasilania. Większości wilków wystarcza zasilanie prądem jednofazowym (230 V). W przypadku jednak, gdy zapotrzebowanie jest znacznie wyższe i istnieje ryzyko przegrzania lub zatarcia, warto rozważyć sprzęt zasilany z pomocą przyłącza trójfazowego 400 V. Takie urządzenie wymaga jednak odpowiednich możliwości przyłączeniowych i dedykowane jest raczej do specjalistycznych, dużych lokali gastronomicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj