Nowoczesna karta graficzna to procesor graficzny, który potrafi szybko przetwarzać grafikę, radzi sobie z modelowaniem, pracą ze sztuczną inteligencją i wizją komputerową, a także innymi zadaniami. Komputery stacjonarne z nowoczesną kartą graficzną do gier to wszechstronna platforma do pracy, rozrywki i nauki.

Karty graficzne są opracowywane i produkowane przez różnych producentów. Zanim je kupisz, ważne jest, aby określić rozdzielczość monitora i zrozumieć, w jakie gry chcesz grać. Dla wydajności kart graficznych ważna jest objętość, częstotliwość i przepustowość magistrali pamięci wideo, cechy układu graficznego i jego technologii procesowej, pobór mocy i możliwości chłodzenia, wymiary karty graficznej. Wśród funkcji niezwiązanych z grami przydaje się akceleracja obliczeń, obsługa zdjęć i filmów.

Do czego służą karty graficzne?

Karta graficzna jest ważnym elementem systemu komputerowego. Może zawierać własny procesor, pamięć RAM i system chłodzenia. Informacje, które mają być przetwarzane przez kartę graficzną, są przesyłane z procesora komputera. Adapter wideo przetwarza ją, a następnie wysyła cały obraz na monitor. Parametry karty graficznej decydują o tym, jak dobrze i szybko będzie ładował się obraz.

Karty graficzne mogą być wbudowane lub dyskretne. Jeśli używasz komputera do pracy, surfowania po sieci i oglądania filmów, wystarczy Ci zintegrowana karta graficzna. Aby grać w nowoczesne gry i edytować wideo, potrzebujesz oddzielnej karty graficznej — dyskretnej.

Przy wyborze karty graficznej ważne jest, aby wziąć pod uwagę cechy monitora — jego rozdzielczość określa, jaki poziom grafiki można uzyskać na wyjściu i za co nie należy przepłacać. Komputer gamingowy z monitorem o rozdzielczości HD będzie potrzebował tylko kartę graficzną z początkowym poziomem szczegółowości grafiki. Stabilny gaming w rozdzielczości Ultra HD (4K) wymaga drogiej flagowej karty graficznej.

Jaką kartę graficzną wybrać do komputera gamingowego?

Zobaczmy, jakie cechy powinny mieć najlepsze karty graficzne do gier.

Procesor wideo

Każda karta graficzna posiada swój własny procesor wideo (lub układ wideo). Układy wideo mają różną liczbę uniwersalnych procesorów (bloków shaderów) i częstotliwości. Te cechy mają duży wpływ na wydajność karty graficznej.

Potężne nowoczesne karty graficzne posiadają 4000-10000 bloków shaderów o częstotliwości 1500-1700 MHz. Najlepiej sprawdzają się w nowoczesnych, ciężkich grach w rozdzielczości 2K/4K na grafice ultra. Tutaj wybór zależy od budżetu – im więcej mocy, tym lepiej. Należy jednak pamiętać, że mocniejsza karta graficzna wymaga mocnego procesora, dużej ilości pamięci RAM, drogiego zasilacza wysokiej jakości i dużej, dobrze wentylowanej obudowy, co również poważnie wpłynie na budżet.

Typ i częstotliwość pamięci wideo

Nowoczesne karty graficzne do gier są najczęściej wyposażone w pamięci GDDR5/GDDR5X i GDDR6/GDDR6X o wyższej częstotliwości. Wolniejsze pamięci GDDR3 można znaleźć w starszych, słabszych kartach graficznych, ale nie nadają się one już do nowoczesnych gier.

Pamięć wideo może mieć różne częstotliwości, która dla nowoczesnych kart graficznych do gier wynosi 14000-20000 MHz. Zasadniczo można w ogóle nie zwracać uwagi na typ, szybkość transmisji i częstotliwość pamięci. Należy tylko znać jej przepustowość:

  • 128-192 Gb/s -niska
  • 256-336 GB/s -średnia
  • 448-936 Gb/s -wysoka

Ilość pamięci wideo

Nawet dalekie od najnowocześniejszych gry (takie jak GTA 4) wymagały już co najmniej 4 GB pamięci wideo, w przeciwnym razie po prostu zaczynały lagować. Większość nowoczesnych gier nadal może sobie poradzić z 6 GB, ale coraz częściej korzystają z około 8 GB, co owocnie wpływa na ich wydajność.

W zasadzie ta ilość jest wystarczająca dla rozdzielczości FHD/2K, ale niewystarczająca dla 4K. Dla gamingowej budowy komputera optymalną kartą graficzną będzie ta z 8 GB pamięci i więcej. Model 6 GB warto kupić tylko wtedy, gdy poważnie brakuje nam budżetu, a 4 GB to ostatnia super budżetowa opcja. Przy jeszcze mniejszej ilości miejsca niektóre gry nawet się nie uruchomią.

Najlepsze karty graficzne oraz inne przydatne akcesoria do Twojego komputera znajdziesz na https://komtek24.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj