W miarę użytkowania komputera, z czasem zaczyna się na nim zbierać coraz więcej śmieci. I nie chodzi tu wcale o kurz czy brud na obudowie, a to, co znajduje się na dysku. Dziesiątki niepotrzebnych programów i innych plików może sprawić, że w pewnym momencie, trudno się odnaleźć, nie mówiąc już o problemach z działaniem sprzętu. Jak zabrać się za porządkowanie?

Dlaczego należy regularnie czyścić komputer?

Wszystko to, co robimy na komputerze, pozostawia swój ślad, także w systemie. Zazwyczaj oprócz korzystania z internetu, równie często ściągamy z sieci wiele rzeczy i instalujemy je, zapełniając pamięć. Mogą być to duże lub małe pliki, które jednak systematycznie zaczynają się gromadzić, wprowadzając chaos. Po pewnym czasie mogą więc pojawić się liczne problemy, choćby takie, związane z coraz wolniejszym działaniem sprzętu. Jeżeli komputer długo nam się włącza, czy też odpalanie różnych programów trwa w nieskończoność, oznaczać to może, że czas najwyższy na zrobienie porządków.

Jak wyczyścić komputer?

Czyszczenie komputera ze zbędnych rzeczy można rozpocząć na kilka różnych sposobów. Zazwyczaj robi się to ręcznie, np. używając specjalnej opcji oczyszczania dysku i wybór rodzaju plików, których chce się pobyć. Można też skorzystać z menedżera plików, gdzie zostaną wyświetlone wszystkie zainstalowane programy z możliwością ich odinstalowania. Rozwiązaniem jest również użycie w tym celu specjalnych programów komputerowych. Jest ich na rynku naprawdę wiele i dają bardzo dużo różnych możliwości. Jaki program do czyszczenia komputera wybrać doradza poradnik na www.inwazjapc.pl, z łatwością więc każdy będzie mógł je poznać.

Narzędzia do oczyszczania dysku

Zanim sięgnie się po specjalne programy, z powodzeniem oczyszczanie komputera, a głównie dysków systemu, można zająć się, wykorzystując do tego narzędzia udostępnione mam przez sam system. Wystarczy wejść na start, wybrać ikonę „wszystkie programy”, następnie kliknąć „akcesoria”, później w „narzędzia systemowe” i na końcu w „oczyszczanie dysku”. Rozwinie nam się cała lista opcji, w której można dokładnie wybrać, co ma zostać usunięte i jakich elementów chcemy się pozbyć. Mało kto z tego korzysta, a warto.

Oczywiście w różnych systemach dostęp do tego narzędzia może wyglądać inaczej. Można też to zrobić przez kliknięcie prawym przyciskiem myszy na ikonę dysku i wybranie właściwości oraz wejście w zakładkę ogólne. Można też wejść po prostu w „Programy”, gdzie istnieje opcja odinstalowania poszczególnych aplikacji, z których nie korzystamy.

Jakie programy do czyszczenia dysku na komputerze?

Można także skorzystać z narzędzi zewnętrznych, by móc skutecznie oczyścić komputer ze śmieci, jakie na nim mamy. Używa się do tego celu specjalnych programów typu Ccleaner, program Ninja czy Advanced SystemCare Free. Oczywiście przykładów jest tutaj zdecydowanie więcej, a każdy z nich może oferować nam nieco inne rozwiązania. Najlepiej zdecydować się na taki, który spełni nasze oczekiwania i jednocześnie będzie łatwy i intuicyjny w obsłudze i przy okazji nie obciąży dodatkowo systemu. Zanim zainstaluje się takie narzędzie, najlepiej wcześniej się z nim dobrze zapoznać.

Jak fizycznie oczyścić komputer?

Oczyszczanie systemu ze zbędnych śmieci to podstawa, ale należy też pamiętać o to, by zadbać o sprzęt także fizycznie. Dobrze więc byłoby go regularnie przecierać z kurzu, który niestety bardzo lubi się gromadzić i dotyczy to zarówno klawiatury, jak i ekranu. Przydać mogą się specjalne chusteczki nawilżane, a także puszka ze sprężonym powietrzem. Jeżeli mamy laptop, dobrze też pamiętać o tym, by nie kłaść go bezpośrednio na stole, tylko zaopatrzyć się w podkładkę chłodzącą, w ten sposób tworzy się przewiew powietrza, a zanieczyszczenia wolniej osiadają.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj