szkolenia drony

Z roku na rok przybywa użytkowników dronów, a wszystko przez to, że urządzenia te są uniwersalne i pozwalają na robienie profesjonalnych ujęć z lotu ptaka.

Jednak by latać dronem, trzeba najpierw skończyć szkolenie lub posiadać uprawnienia wydawane przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Jak latać dronem? Zobacz, co powinien wiedzieć i czym cechować się operatora drona, by być dobrym pilotem kategorii otwartej, czy szczególnej.

Urząd Lotnictwa Cywilnego – co może dla Ciebie zrobić?

Urząd Lotnictwa Cywilnego to jednostka w Polsce, która oferuje szkolenia pilotów drona, po których możesz zacząć latać dronem w pewnych przypadkach.

Kim jest operator drona kategorii otwartej?

Operatorem drona może zostać osoba powyżej 16 roku życia, która ukończyła szkolenie online na stronie urzędu.

Oznacza to, że osoba taka zapoznała się z podstawowymi wymogami prawnymi, dotyczącymi używania akcesoriów w przestrzeni powietrznej.

Pilot drona – co to za uprawnienia?

Trochę więcej wysiłku wymaga to, by zostać pilotem drona. Szkolenia na pilota drona są już bardziej rozbudowane i zaawansowane, bywają także kosztowne.

Pilot drona może latać urządzeniami kategorii otwartej, a także kategorii szczególnej.

Szkolenia UAVO

Szkolenia UAVO dotyczą szkoleń z wykorzystaniem platformy online. Kurs w postaci szkolenia UAVO umożliwia wyrobienie zezwolenia kategorii szczególnej i otwartej.

Pilot bezzałogowych statków powietrznych w kategorii szczególnej (w tym także kurs VLOS) może latać dronem o masie do 25 kg.

Kurs operatora drona – szkolenie pilotów dronów

Kurs na pilota bezzałogowego statku powietrznego najlepiej zacząć na stronie urzędu. Po przejściu kursu czeka Cię egzamin, który zdasz w sesji online.

Szkolenie na pilota bezzałogowego statku powietrznego w kategorii szczególnej, by móc latać z kamerą i wśród zabudowań, wymaga kursu praktycznego i dodatkowych egzaminów.

Świadectwo kwalifikacji kategorii otwartej pilotów dronów

Jak wspomnieliśmy wyżej, szkolenie pilotów dronów w kategorii otwartej polega na przejściu kursu online i zdaniu egzaminu.

Kategoria otwarta A1

Szkolenie typu A1 dopuszcza używanie dronów do przelotu nad osobami postronnymi, z wyłączeniem zgromadzeń osób (gdzie zagęszczenie osób uniemożliwia przemieszczanie się).

W takim przypadku drona można używać raczej do użytku prywatnego, a jeśli urządzenie ma czujnik zdolny do nagrywania, obowiązuje konieczność rejestracji pilota.

Kategoria otwarta A2 dla dronów

Szkolenie na kategorię A2 wymaga przejścia szkolenia online zakończonego testem. Następnie wykonania szkolenia praktycznego oraz zdania dodatkowego egzaminu teoretycznego.

W kategorii A2 zabrania się lotu dronem nad zgromadzeniami osób, a minimalna odległość pozioma od ludzi powinna wynosić 30 metrów. Jeśli dron posiada funkcję ograniczającą prędkość lotu, to odległość od osób postronnych może wynosić 5 metrów.

Uprawnienia kategorii A2 powinny posiadać osoby korzystające z dronów do prowadzenia działalności gospodarczej. Koszt wykonania licencji wynosi około 40 złotych.

Kategoria otwarta A3 na drona

W kategorii dla dronów A3 operacje dronów można wykonać w odległości minimum 150 metrów w poziomie od terenów mieszkalnych, użytkowych, przemysłowych jak i rekreacyjnych. Nie można wlatywać nad osoby i zgromadzenia.

Szkolenie pilotów dronów w kategorii szczególnej

Kategoria szczególna wymaga od pilotów drona podjęcia wielu środków bezpieczeństwa. By latać w tej kategorii, musisz wykonać szkolenie, a także uzyskać certyfikat LUC.

Musisz także zarejestrować się, jako pilot, a także poddać rejestracji swoje urządzenie. Urzędem prowadzącym rejestrację użytkowników dronów jest Urząd Lotnictwa Cywilnego.

Zasady przeprowadzania szkoleń

Zasady przeprowadzania szkoleń opisane są na stronie urzędu, a także wszystkich jednostkach szkoleniowych. Uprawnienia ważne są przez okres 5 lat.

Aby zdobyć uprawnienia pilota drona, swoją ścieżkę szkoleń trzeba zacząć od kursu online. Następnie przejść kolejne poziomy kursu (w tym kursu stacjonarnego), by móc latać dronem w kategorii szczególnej.

Kto może zostać pilotem drona (bezzałogowych statków powietrznych)?

Na pilota drona mogą szkolić się młodzi ludzie, jeśli skończyli 16 rok życia. Nie mogą oni co prawda poruszać się w ramach kategorii szczególnej, ale bez problemu mogą latać dronem w zasięgu wzroku pod opieką osoby dorosłej.

Ile trwa szkolenie na drona?

Szkolenie na operatora drona może trwać od kilku godzin, po kilka dni. Tego typu szkolenie zależy od rodzaju uprawnień, które chcesz zrobić, a także od ilości dostępnych miejsc w placówce szkoleniowej.

Ważne są także terminy egzaminu. W przypadku chęci wyrobienia uprawnień na dron w kategorii szczególnej lub wysokiego ryzyka powinieneś się nastawić, że szkolimy tak, by zapewnić wszystkim uczestnikom bezpieczeństwo. Liczba osób na takim kursie jest ograniczona, a każdy z kursantów musi pokazać, że ma wystarczające umiejętności, do samodzielnego pilotowania drona.

Ile kosztuje kurs na operatora drona?

Trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki jest koszt kursu latania dronem. Każdy podmiot szkolący ma swoje własne procedury, natomiast warto wziąć pod uwagę dodatkowe opłaty za zakup drona, a także dodatkowe egzaminy.

Koszty zezwolenia na pierwszego drona powinny Cię wynieść około tysiąc złotych. Szkolenie w kategoriach wyższych będzie kosztowało już kilka tysięcy złotych.

Jakie szkolenie na drona potrzebujesz, by legalnie latać?

Wszystko zależy od Twoich umiejętności. Najważniejsze zawsze jest bezpieczeństwo, a wysoki jego poziom możesz zapewnić sobie i osobom postronnym, jeśli masz zdane egzaminy, sprawdzasz stan drona, kontrolujesz stan śmigieł i wszystkich podzespołów.

Ważnym czynnikiem jest tutaj zwracanie uwagi na warunki pogodowe, które powodują korozję urządzeń. Więc jeśli zastanawiasz się, jakiego szkolenia potrzebujesz, to po prostu oceń sprawiedliwie, jakim urządzeniem chcesz latać, a potem przystąp do odpowiedniego szkolenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj