Wiele zaburzeń i schorzeń ma podłoże w chronicznym stresie. Niestety nie można wyeliminować go całkowicie ze swojego życia. Znaczenie ma to, aby efektywnie radzić sobie ze stresem, stosować różne techniki relaksacyjne. Czasem konieczne jest zastosowanie leku, który poprawi nastrój, pozwoli się uspokoić i zniweluje stany lękowe. Takie działanie ma lek Pramolan. Jest to popularny preparat przepisywany osobom borykającym się z depresją. Schorzenie to bardzo często wymaga wdrożenia leczenia farmakologicznego, bo psychoterapia nie zawsze przynosi satysfakcjonujące efekty. Trzeba pamiętać o tym, że depresja dotyka sfery organizmu nie tylko psychicznej, ale też fizycznej.

Jakie działanie ma Pramolan i kiedy się go stosuje?

Pramolan jest lekiem wydawanym z przepisu lekarza, zawiera on związek aktywny o działaniu przeciwdepresyjnym w postaci dichlorowodorku opipramolu. W przeciwieństwie do większości leków stosowanych w celu przeciwdziałania stanom depresyjnym Pramolan nie hamuje wychwytu zwrotnego noradrenaliny ani serotoniny. Substancja czynna blokuje receptory histaminowe, poprawia samopoczucie pacjenta, działa uspokajająco i niweluje stany lękowe. Stosowanie leku w porze wieczornej ułatwia zasypianie ze względu na swoje działanie usypiające. Warto też od razu zaznaczyć, że Pramolan nie wywołuje uzależnienia. Trzeba jednak zachować ostrożność przy stosowaniu ze względu na to, że substancja czynna może zaburzać zdolność do prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniej dawki leku, aby przeciwdziałać wystąpieniu działań niepożądanych. Związki aktywne w preparacie wchłaniają się bardzo szybko do krwiobiegu i to w stu procentach. Okres półtrwania wynosi kilkanaście godzin. Pramolan jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w niezmienionej postaci głównie przez nerki, w niewielkim procencie z kałem. Wskazaniami do stosowania leku Pramolan są zaburzenia lękowe uogólnione i somatyczne. Lek powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza lub ulotką dołączoną do opakowania. Ma postać tabletek, które przyjmuje się podczas posiłku lub po jego spożyciu. Efekty terapii są widoczne dopiero po kilkunastu dniach, dlatego powinna być ona kontynuowana przez co najmniej miesiąc.

Jakie mogą wystąpić działania niepożądane podczas stosowania leku Pramolan?

W przypadku niewłaściwego stosowania leku Pramolan zwiększa się ryzyko wystąpienia rozmaitych działań niepożądanych. Obserwuje się je przede wszystkim u osób, które przyjmują zbyt duże dawki lub je pomijają. Możliwe jest przedawkowanie leku, co objawia się sennością, bezsennością, zawrotami głowy, pobudzeniem, śpiączką, wzmożonym uczuciem niepokoju, drgawkami, bezwładem ruchowym, skąpomoczem lub bezmoczem, przyspieszonym lub spowolnionym biciem serca, arytmią, wstrząsem, trudnościami z oddychaniem. Zdarzają się także przypadki zatrzymania akcji serca, ale są one bardzo rzadkie. Nawet jeśli ktoś pominie z jakiegoś powodu ustaloną dawkę leku, to nie należy jej zwiększać w celu uzupełnienia.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online i Holter Help

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj