Któż z nas nie marzy o tym, by we własnym domu zasiąść na kanapie niczym w sali kinowej, a nawet wygodniej i cieszyć się najwyższą jakością obrazu i dźwięku. Ten ostatni może otaczać nas zewsząd jak w kinie, ale musimy zdecydować się na odpowiedni zestaw głośników. Tu pojawia się pytanie: jak dobrać głośniki do zestawu kina domowego? Jakie systemy odtwarzania przestrzennego dźwięku mamy do wyboru?

Dobieramy głośniki do amplitunera AV – na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim liczy się wartość impedancji określanej w Ohmach. Zatem jeżeli kolumny posiadają impedancję 4 Ohm, to najlepiej podłączyć je do wzmacniacza o tej samej impedancji. Możliwe jest podłączenie głośników o większej impedancji do wzmacniacza o mniejszej impedancji. Natomiast nie można podłączać do wzmacniacza o większym oporze elektrycznym głośników z mniejszą liczbą Ohmów, bo to doprowadzi do jego uszkodzenia. Jeżeli chodzi o same rodzaje głośników, to sprawdzają się zarówno podłogowe, jak i podstawkowe. Jednym z głośników w zestawie powinien być wyposażony we własny wzmacniacz subwoofer. Na pewno ważne będą kolumny frontowe, czy też boczne. Można zastosować też kolumny z tyłu pomieszczenia, a nawet głośniki sufitowe. Dzięki temu otrzyma się najbardziej spektakularny efekt. Warto dowiedzieć się więcej na temat systemów odtwarzania przestrzennego dźwięku.

Jakie systemy odtwarzania przestrzennego dźwięku mamy do wyboru?

Najbardziej podstawowy jest system surround, występujący w wersji 5.1 i 7.1. Do głośnika centralnego dobrane są dwa głośniki frontowe, dwie kolumny otaczające nazywane właśnie surround, a także subwoofer. W wersji systemu 7.1 dodatkowo stosuje się dwa głośniki efektowe tylne. W przypadku tych systemów dźwięk emitowany jest tylko w jednej płaszczyźnie. Aby uzyskać trójwymiarowy dźwięk odbijający się od ścian i docierający do słuchacza ze wszystkich kierunków, należy wybrać system Dolby Atmos lub DTS:X. Stosuje się dodatkową parę głośników sufitowych albo nawet cztery głośniki sufitowe. Jeżeli chce się uzyskać jeszcze większy efekt i ma się do dyspozycji pomieszczenie o powierzchni przynajmniej 35 m2, to można wybrać zamiast systemów 5.1.4 i 7.1.4, system 9.1.4. W jego przypadku dodatkowo stosuje się przednie głośniki rozpraszające dźwięk. Rozbudowany system głośników to z pewnością niesamowite wrażenia dźwiękowe. Trzeba jednak pamiętać, że aby uniknąć widoku wielu kabli, należy zaplanować taki system albo przy remoncie albo wykończeniu danego wnętrza, tak by kable można było umiejętnie ukryć, w bruzdach pod tynkiem, listwach przyściennych albo suficie podwieszanym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj