Granie mobilne przeszło w ostatnim czasie ogromną transformację. Mała rozrywka elektroniczna nie jest już zarezerwowana wyłącznie dla konsol przenośnych. Wręcz przeciwnie – granie na telefonie wydaje się dominować.

I nic w tym dziwnego, same telefony także znacznie zmieniły swoją formę. Nie mamy już do czynienia z prymitywnymi urządzeniami do dzwonienia i wysyłania sms. Telefony komórkowe znacznie wyewoluowały z podstawowych urządzeń, w pełnoprawne kieszonkowe komputery. Za ich pośrednictwem możemy wygodnie przeglądać internet, zasiąść do ulubionej książki w formie ebooka, obejrzeć film lub grać.

Gry mobilne są chyba jedną z najbardziej dynamicznie rozwijającej się gałęzi gier ogółem. Może nie jest ona jeszcze wybitnie rozwinięta i też jakość samych tytułów znacznie odstaje od tego, co możemy podziwiać na konsolach stacjonarnych i komputerach osobistych. Sytuacja jednak zaczyna się zmieniać i na smartfony powstaje coraz więcej „pełnoprawnych” tytułów AAA lub gier wprost przeportowanych na telefony z „dużych” platform.

Jednakże dzisiejsze smartfony to tak naprawdę same ekrany, niemal pozbawione wszelkich przycisków funkcyjnych, co nie sprzyja graniu. Popularne stało się podłączanie do smartfonów pełnowymiarowych kontrolerów. Na popularności zyskują też dedykowane rozwiązania, takie jak pad do telefonu, które gwarantują wysoką wygodę i poziom kontroli nad grą identyczny do tego, znanego z pełnoprawnych konsol. Skorzystanie z takiego kontrolera do grania na telefonie pozwala zmienić nasz telefon komórkowy w pełnowymiarową przenośną konsolę.

Czy warto przekonać się do grania na telefonie? Zdecydowanie tak. Na rynku powstaje coraz to więcej nowych rozwiązań umożliwiających wygodne granie na smartfonie – poprawia się też sytuacja wśród samych tytułów, które są coraz lepszej jakości. Jak wspomnieliśmy wcześniej, na telefony powstają też pełnoprawne porty gier „wyjętych” z dużych platform, w które na telefonie, za pośrednictwem pada, gra się tak samo dobrze.

Wisienką na torcie grania na telefonie są też różnorakie usługi pokroju Nvidia GeForce Now, które pozwalają grać we w pełni „komputerowe” tytuły w chmurze, na ekranie naszego telefonu. To pokazuje, że granie na smartfonie jak najbardziej ma rację bytu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj