Chmura to platforma usługowa, która dostarcza moc obliczeniową, bazy danych, aplikacje i inne zasoby IT. Wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu, a rozliczenia są dokonywane najczęściej w modelu Pay-As-You-Go, co oznacza ponoszenie kosztów wyłącznie za faktyczne użytkowanie. Czy warto skorzystać z takiego rozwiązania? W artykule przyglądamy się szczegółowo wybranym usługom, jakie oferuje Amazon Web Services. Sprawdź, co możesz zyskać, dzięki chmurze AWS.

Co to jest AWS?

Amazon Web Services jest największą najpopularniejszą chmurą publiczną na świecie. Oferuje szeroki zakres usług, a wśród nich Internet of Things, storage, sztuczną inteligencję, czy Augmented Reality.Tego typu rozwiązania stają się coraz popularniejsze i wypierają z rynku tradycyjne serwery.

Najpopularniejsze usługi w chmurze AWS

Poniżej prezentujemy kilka usług w chmurze AWS, które cieszą się największą popularnością.

Amazon S3

S3, czyli Simple Storage Service jest usługą, która umożliwia przechowywania danych. To jedna z najstarszych funkcjonalności dostępnych w ramach AWS. Usługa jest wydajna i łatwo skalowalna, dlatego może rozwijać się wraz z Twoją firmą. Zasoby danych, które można przechowywać w chmurze są niemal nieograniczone. Dodatkowo jest ona bardzo trwała, ponieważ została zaprojektowana na poziomie tzw. jedenastu dziewiątek (99,999999999%). Oznacza to, że w przypadku przechowywania w chmurze 10 milionów plików/obiektów, ryzyko utraty jednego z nich statystycznie pojawia się raz na 10 000 lat.

Amazon EC2

Elastic Cloud Compute dostarcza skalowalną moc obliczeniową w chmurze obliczeniowej. Dzięki korzystaniu z tej usługi, zaoszczędzisz czas na instalowaniu i uruchamianiu wielu serwerów. Amazon EC2 udostępnia także narzędzia, które ułatwiają tworzenie stabilnej architektury, która wytrzymuje nagłe obciążenia.

Amazon VPC

Virtual Private Cloud umożliwia skonfigurowanie wyizolowanej sieci prywatnej w ramach struktury AWS. Dzięki temu współdzielone przez różne organizacje zasoby mogą zostać oddzielone, a ty zyskujesz możliwość możliwość stworzenia puli własnych adresów IP, czy tabeli routingowych.

Amazon RDS

Relational Database Service to relacyjna baza danych od AWS z możliwością skalowania. Można jej używać w ramach kilki silników, w zależności od Twoich potrzeb. Należą do nich Aurora, PostgreSQL, MySQL, MariaDB, Oracle Database i SQL Server.

Amazon Lambda

Usługa w modelu FaaS (Function as a Service). Przełomowość tej usługi polega na tym, że pozwala na uruchamianie kodu bez konieczności tworzenia infrastruktury, co w języku technologii nazywa się serverless computing. Jest to grupa rozwiązań, w których osoba korzystająca z usługi nie musi posiadać serwerów, aby uruchamiać swój kod. Brak serwerów nie wymaga natomiast zarządzania, a podczas, gdy Twój kod nie jest wykonywany, nie ponosisz za niego żadnych kosztów.

Amazon Cloudfront

Content Delivery Network skraca czas dostarczania contentu do użytkownika. Jest to możliwie dzięki Edge Locations, czyli globalnej sieci, pozwalającej przyspieszone wczytywanie plików i treści.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj