Wymagania, jakie powinny spełniać hydranty przeciwpożarowe, określają rozporządzenia w sprawie przeciwpożarowego zaopatrzenia w wodę i dróg pożarowych. System hydrantów zewnętrznych i wewnętrznych jest jednym z podstawowych elementów bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Warto więc wiedzieć, jak funkcjonuje i czym charakteryzują się węże hydrantowe.
Czym jest sieć hydrantowa?
Hydranty umożliwiają bezpośredni pobór wody z głównych przewodów sieci wodociągowej. Są zaliczane do stałych środków gaśniczych. Służą do zasilania urządzeń gaśniczych, najczęściej prądownic podłączonych do węży pożarniczych. Hydranty wyposażone są w zawory oraz złącza węży. Najczęściej spotykane są hydranty uliczne naziemne i podziemne oraz wewnętrzne hydranty natynkowe lub wnękowe, będące wyposażeniem instalacji przeciwpożarowych obiektów. Jak można dowiedzieć się, przeglądając stronę internetową jednego z większych producentów węży strażackich Bogdan Gil z Bielsko-Białej, do poboru wody z hydrantów stosuje się specjalistyczne węże tłoczne.
Węże tłoczne do hydrantów
W bogatym arsenale środków pożarniczych znajdują się dwa podstawowe rodzaje węży gaśniczych – ssawne i tłoczne. Ssawne służą do zasysania wody z otwartych zbiorników za pomocą motopomp, natomiast węże tłoczne przeznaczone są do podawania środków gaśniczych pod ciśnieniem z wozów bojowych lub hydrantów podczas gaszenia pożarów. Większość węży tłocznych może z powodzeniem współpracować z hydrantami. Najlepiej w działaniach gaśniczych sprawdzają się uniwersalne węże pożarnicze Flex lub ich kolorowe odpowiedniki Fluoflex. Są to lekkie i elastyczne węże tłoczne, które ułatwiają pracę na miejscu akcji. Węże typu Flex mogą być podłączane do motopomp i autopomp w wozach strażackich lub do hydrantów zewnętrznych. Doskonale nadają się do tworzenia dłuższych odcinków przy pomocy łączników do węży pożarniczych.
Płaskoskładane węże hydrantowe
Konstrukcja płaskoskładanych węży hydrantowych umożliwi ich łatwe zwijanie i umieszczanie w szafkach hydrantowych. Bez zawartości cieczy wewnątrz przekroju bardzo łatwo składają się i stają się płaskie. Są lekkie i kompaktowe, przez co poręczne podczas prowadzenia akcji gaśniczej oraz łatwe w transporcie. Umożliwiają gaszenie ognia przy pomocy ciężkiej lub średniej piany gaśniczej. Ponadto, mogą być stosowane do transportu innych substancji, jak niektóre roztwory chemiczne, a także wody słonej i przemysłowej. Węże płaskoskładane produkowane są z poliestrowego oplotu jedwabnego, usztywnionego żyłką poliestrową i wypełnionego PCV, gumą syntetyczną lub termoplastycznym poliuretanem.