Czym charakteryzują się trzpienie frezarskie

Metalowe trzpienie frezarskie to bardzo wydajne narzędzia skrawające, przeznaczone do zaawansowanej obróbki różnych materiałów. Występują w rozmaitych kształtach, a za ich właściwości ścierające odpowiada zróżnicowane uzębienie, które powinno zostać dobrane bezpośrednio do konkretnego zastosowania. W tym artykule opiszemy najważniejsze cechy tych niezwykle przydatnych produktów.

Podstawowe informacje o trzpieniach frezarskich

Narzędzia te wykonuje się z twardych metalowych stopów, które zapewniają wysoką wytrzymałość i długą żywotność. Wyglądem przypominają nieco ściernice trzpieniowe, ale pozwalają na osiągniecie wyższej wydajności – są więc doskonałym rozwiązaniem wtedy, gdy konieczna jest szybsza, bardziej agresywna obróbka. Trzpienie frezarskie montuje się najczęściej w szlifierkach prostych, ale mogą być używane również za pomocą maszyn stacjonarnych, napędów wałków giętkich oraz robotów.

Najczęściej obrabia się za ich pomocą różnego rodzaju metale, w tym stal, żeliwo, aluminium, mosiądz, tytan, cynk i brąz, ale sprawdzają się również podczas pracy z tworzywami sztucznymi. Najczęściej wykorzystuje się je do obróbki skrawaniem, a także wygładzania konturów i spawów. Przydają się też podczas fazowania, oczyszczania powierzchni z gratu oraz wykonywania przełomów. Ich precyzja oraz prędkość obróbki zależą przede wszystkim od zastosowanego uzębienia i kształtu.

Jakie kształty mogą mieć trzpienie frezarskie?

Trzpienie frezarskie występują w różnorodnych kształtach, które pozwalają dopasować narzędzie do konkretnych detali. Dzięki temu możliwa jest wygodna obróbka różnych otworów, zagłębień, zaokrąglonych profili oraz ostrych krawędzi. Wybór kształtów jest niezwykle szeroki: specjalizująca się w dostarczaniu narzędzi ściernych firma Pferd-VSM oferuje ich ponad dwadzieścia, od kilku różnych kształtów stożkowych, poprzez walcowe i zaokrąglone, aż po trzpienie w kształcie kropli lub pocisku.

Jakie znaczenie ma uzębienie trzpieni frezarskich?

Bardzo istotne jest również odpowiednie uzębienie. Różne jego rodzaje przeznaczone są do rozmaitych typów obróbki. Znaczenie ma nie tylko kształt zębów, ale również ich wielkość oraz gęstość, czyli tak zwana gradacja. Mniejsze, obficiej rozmieszczone zęby przekładają się na wolniejszą, ale równocześnie dokładniejszą obróbkę. Z kolei większe i rzadsze pozwalają na osiągnięcie wyższej wydajności: o wiele więcej usuwanego materiału w krótszym czasie. Niższa gradacja sprawdza się głównie podczas obróbki powierzchniowej, podczas gdy mniejsze zęby przydają się przy krawędziach i niewielkich detalach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj