Każde przedsiębiorstwo, którego działalność wiąże się z posiadaniem magazynu, prędzej czy później zaopatruje się w program magazynowy. Pomoże on w organizacji pracy i zachowaniu porządku. Jednak nie są to jego jedyne zalety, a funkcje takiego oprogramowania mogą być bardzo rozbudowane.

Chociaż o programie magazynowym myśli się głównie przez pryzmat pracy w magazynie, to jeżeli się dobrze zastanowimy i postawimy na specjalistyczne oprogramowanie z funkcjami wykraczającymi poza te standardowe, to okaże się, że oprogramowanie będzie narzędziem wspierającym również inne komórki firmy.

1.Zarządzanie dokumentacją magazynową

Zacznijmy od funkcji, które bezpośrednio wiążą się z pracą w magazynie. Jedną z najważniejszych jest możliwość generowania dokumentów magazynowych jak PZ, PW, WZ, RW, MM i ewentualnych korekt. Przydatna może być też możliwość generowania proform i faktur.

2. Kontrola nad stanem magazynowym

Drugą istotną funkcją jest nadzór nad rozchodem towarów i dostawami. Firma musi mieć pewność, że stany magazynowe się zgadzają. Do tego ważne jest sprecyzowanie lokalizacji poszczególnych towarów. Mając do realizacji zamówienie, pracownik musi wiedzieć, gdzie szukać kolejnych pozycji. Możliwość oznaczenia umiejscowienia towarów jest szczególnie ważne w przypadku dużych magazynów.

3. Generowanie zestawień i raportów

O tej funkcji myślimy w pierwszej kolejności pod kątem inwentaryzacji. Spis towarów i ich liczba są niezbędne podczas inwentaryzacji, ale nie jest to jedyna sytuacja, kiedy funkcja ta się przydaje. Możemy zestawiać ze sobą różne czynniki i wartości, a na tej podstawie prześledzić zainteresowanie klientów i przeanalizować przyszłe działania.

4. Informacje o dostawach

Dobry program magazynowy musi pozwalać na wprowadzanie informacji o zbliżających się dostawach. Dzięki temu pracownicy mogą zorganizować wcześniej miejsce i lepiej zaplanować swoją pracę.

5. Możliwość integracji z danymi z innych działów

Program magazynowy może być jednym z modułów systemu ERP. W takiej sytuacji współpraca między poszczególnymi działami firmy będzie sprawniejsza i wydajniejsza. Wszyscy pracownicy będą pracować na jednej bazie danych. Oznacza to, że pracownik magazynu od razu zobaczy nowe zamówienie i może przystąpić do jego kompletowania. Z programem magazynowym może być też zintegrowane oprogramowanie CRM enova365. To ogromne wsparcie dla handlowców, którzy podczas spotkania z klientem mogą od razu zweryfikować, czy interesujące go produkty są dostępne lub kiedy jest przewidywana dostawa.

6. Możliwość pracy zdalnej

W dalszym ciągu większość prac magazynowych trzeba wykonać na miejscu w magazynie, chyba że jest to magazyn sklepu internetowego, w którym fizycznie towarów nie ma. Są jednak takie czynności, jak wspomniane tworzenie analiz, przegląd zamówień i wprowadzanie danych na temat dostaw, które można zrobić spoza siedziby firmy. Dlatego przydatna będzie opcja pracy w chmurze. Wtedy niezależnie od tego, gdzie jesteśmy, możemy mieć wgląd do danych w systemie i dowolnie je modyfikować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj