Aplikacje webowe są de facto programami komputerowymi, które pracują na serwerze i komunikują się poprzez sieć komputerową z urządzeniem, które jest określane jako host – może to być np. karta sieciowa lub inne urządzenie, posiadające własny adres IP. Komunikacja odbywa się za pośrednictwem przeglądarki internetowej użytkownika. Od czasu pojawienia się pierwszych aplikacji internetowych, na rynku technologicznym rozwinęło się wiele narzędzi, które umożliwiają tworzenie tego typu rozwiązań. Jakie trendy panują obecnie wśród frameworków do projektowania aplikacji webowych? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.

Aplikacje webowe – najnowsze trendy

Zastanawiasz się, w jaki sposób kształtują się trendy wśród frameworków, w których powstają aplikacje webowe? Wrocław i inne duże miasta przodują na rynku firm, zajmujących się rozwiązaniami technologicznymi, dlatego właśnie w tych ośrodkach najlepiej szukać specjalistów, którzy tworzą oprogramowania zgodnie z najnowszymi standardami.

Flutter

Flutter, choć jest stosunkowo nowym frameworkiem, bo powstał dopiero w 2017 roku, zdążył stać się już bardzo popularnym środowiskiem do tworzenia aplikacji. W marcu 2021 Google opublikowało wersję 2.0 tej platformy i umożliwia ona teraz pracę nad aplikacjami cross-platformowymi na wszystkie możliwe rodzaje systemów operacyjnych. Głównym konkurentem Fluttera jest React Native – starsza technologia stworzona przez Facebooka.

Flutter jest używany przez seriwsy światowych gigantów technologicznych, takich jak Ebay, Alibaba Group, czy chiński Tencent. Co przyczyniło się do jego sukcesu? Przede wszystkim fundamentalne kwestie, a więc silnik napisany w języku C++ w połączeniu ze Skia Google, czyli biblioteką graficzną, która oddziela API grafiki specyficzne dla danej platformy. Aplikacje tworzone przy użyciu Fluttera renderują z prędkością 120 klatek na sekundę, co oznacza ponadprzeciętnie płynną interakcję między interfejsem a użytkownikiem.

React Native

Wspomniana wcześniej technologia React Native istnieje od 2015 roku i od tamtej pory cieszy się dużym zainteresowaniem. Twórcą React Native jest także Facebook, który sam korzysta z tego systemu do obsługi Instagrama, czy Ads Managera. Dużymi markami, które zdecydowały się na używanie React Native jest m.in. UberEats oraz Pinterest. Mimo, iż pojawienie się Fluttera obniżyło zainteresowanie starszym frameworkiem, wciąż jest on polecaną technologią do tworzenia zaawansowanych funkcjonalności oraz budowania wieloplatformowych rozwiązań i atrakcyjnych aplikacji webowych. Jeśli chodzi o stylizowanie komponentów lub elementów interfejsu użytkownika, React Native opiera się na JavaScript. Jego główną zaletą jest jego uniwersalność, która umożliwia stworzenie jednego kodu dla wielu platform, co pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Nie bez znaczenia jest także obecność na rynku wielu wykwalifikowanych programistów, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w pracy z frameworkiem React Natve.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj